Ինդոնեզական Բալի կղզու ափերի մոտ հրդեհվել է ուղևորատար լաստանավը, որը շարժվում էր դեպի հարևան Լոմբոկ կղզի։ Փրկարարները տարհանել են 211 մարդու և հայտնաբերել 19-ամյա ուղևորուհու մարմինը, հայտնում է Associated Press-ը։
Putri Yasmin լաստանավը շարժվում էր Բալիից դեպի Լոմբոկ, երբ չորեքշաբթի տեղական ժամանակով մոտ 04:15-ին նավի վրա հրդեհ է բռնկվել։ Նավը տեղափոխում էր նաև 44 ավտոմեքենա և 53 մոտոցիկլ։
Մատարամի փրկարար ծառայությունն աղետի ազդանշանը ստացել է հրդեհի սկսվելուց մոտ կես ժամ անց և դեպքի վայր փրկարար նավեր է ուղարկել։
Ինդոնեզիայի Որոնման և փրկարարական ազգային գործակալության տվյալներով՝ օրվա կեսին փրկարարներին հաջողվել է այրվող լաստանավից տարհանել 211 մարդու, որոնց թվում՝ Ավստրալիայի երկու քաղաքացու։ Հայտնաբերվել է նաև 19-ամյա Ինդոնեզիայի քաղաքացուհու մարմինը։
Փրկարարական գործողությունն անցկացվել է բարդ պայմաններում՝ ուժեղ ալեկոծության պատճառով։ Դեպքի վայրում ալիքների բարձրությունը հասնում էր 4 մետրի։ Գործողությանը ներգրավվել են վեց նավ, ուղղաթիռ, երկու փչովի նավակ և երկու մասնավոր զբոսանավ։
Առնվազն երկու տուժած տեղափոխվել է մոտակա հիվանդանոց։
Սկզբում հաղորդվում էր, որ նավի վրա գտնվել է 131 մարդ, նրանց թվում՝ անձնակազմի 17 անդամ, ըստ նավային մանիֆեստի։ Ավելի ուշ իշխանությունները հայտարարեցին, որ լաստանավում մարդկանց փաստացի թիվն ավելի մեծ է եղել, քան նշված էր փաստաթղթերում։ Տարբերության պատճառները դեռ չեն պարզվել։
Փրկվածների պատմելով՝ հրդեհը, ենթադրաբար, սկսվել է բեռնատար ավտոմեքենայից, որից հետո արագ տարածվել է նավով մեկ։ Հրդեհի պատճառները պարզվում են։
Փրկարարական գործողությունը շարունակվում է, իշխանությունները շարունակում են ստուգել ուղևորների վերաբերյալ տվյալները և պարզել նավում գտնվող բոլոր մարդկանց ճակատագիրը։
Միջադեպը տեղի է ունեցել Ինդոնեզիայի մեկ այլ՝ Mutiara Sentosa 2 լաստանավում Յավա կղզու ափերի մոտ բռնկված հրդեհից երկու շաբաթ էլ չանցած։ Այդ ժամանակ զոհվել էր առնվազն հինգ մարդ։
Ինդոնեզիան, որն ունի ավելի քան 17 հազար կղզի, լայնորեն օգտագործում է լաստանավերն ուղևորափոխադրումների համար։ Նավերի վթարները տեղի են ունենում պարբերաբար, և պատճառներից մեկը մասնագետները համարում են անվտանգության պահանջների պահպանման նկատմամբ անբավարար վերահսկողությունը։

У побережья индонезийского острова Бали загорелся пассажирский паром, следовавший на соседний остров Ломбок. Спасатели эвакуировали 211 человек и обнаружили тело 19-летней пассажирки, сообщает Associated Press.
Паром Putri Yasmin направлялся из Бали на Ломбок, когда около 04:15 по местному времени в среду на борту вспыхнул пожар. Судно перевозило также 44 автомобиля и 53 мотоцикла.
Спасательная служба Матарама получила сигнал бедствия примерно через полчаса после начала пожара и направила к месту происшествия спасательные суда.
По данным Национального агентства по поиску и спасению Индонезии, к середине дня спасателям удалось эвакуировать с горящего парома 211 человек, включая двух граждан Австралии. Также было обнаружено тело 19-летней гражданки Индонезии.
Спасательная операция проходила в сложных условиях из-за сильного волнения. Высота волн в районе происшествия достигала 4 метров. В операции задействовали шесть судов, вертолет, две надувные лодки и две частные яхты.
По меньшей мере два пострадавших были доставлены в ближайшую больницу.
Первоначально сообщалось, что на борту находились 131 человек, включая 17 членов экипажа, согласно судовому манифесту. Позднее власти заявили, что фактическое число людей на пароме было выше указанного в документах. Причины расхождения пока не установлены.
По словам выживших, пожар, предположительно, начался в грузовом автомобиле, после чего быстро распространился по судну. Причины возгорания устанавливаются.
Спасательная операция продолжается, власти продолжают проверять данные о пассажирах и выяснять судьбу всех находившихся на борту.
Инцидент произошел менее чем через две недели после пожара на другом индонезийском пароме Mutiara Sentosa 2 у побережья острова Ява. Тогда погибли не менее пяти человек.
Индонезия, насчитывающая более 17 тысяч островов, широко использует паромы для пассажирских перевозок. Аварии на судах происходят регулярно, при этом одной из причин специалисты называют недостаточный контроль за соблюдением требований безопасности.