Նիգերի ռազմական հրամանատարությունը շնորհակալություն է հայտնել Ռուսաստանի ՊՆ Աֆրիկյան կորպուսի զինծառայողներին երկրի մայրաքաղաք Նիամեյում խռովությունը ճնշելու հարցում ցուցաբերած օգնության համար։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել է Նիգերում ՌԴ դեսպան Վիկտոր Վորոպաևը։
Նրա խոսքով՝ Նիգերի զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետը, ցամաքային զորքերի շտաբի պետը և 101-րդ ռազմաօդային բազայի հրամանատարն այցելել են ռուս զինծառայողների տեղակայման վայր և շնորհակալություն հայտնել նրանց խռովությունը ճնշելու գործում ցուցաբերած աջակցության համար։
«Նիգերի զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետը, ցամաքային զորքերի շտաբի պետը և 101-րդ ռազմաօդային բազայի (որը տեղակայված է օդանավակայանի տարածքում) հրամանատարն այցելել են Ռուսաստանի ՊՆ Աֆրիկյան կորպուսի տեղակայման վայր և երախտագիտություն հայտնել նրա զինծառայողներին խռովությունը ճնշելու հարցում աջակցելու համար», — ասել է դիվանագետը։
Ավելի վաղ Վորոպաևը հայտնել էր, որ 101-րդ բազայի հրամանատարությունը օգնության խնդրանքով դիմել է ռուս զինծառայողներին։ Նրա խոսքով՝ խռովության փորձին մասնակցել են երիտասարդ սպաներ, դրա կազմակերպումը կարող էր համակարգվել արտաքին ուժերի կողմից։
Խռովությունը տեղի է ունեցել օգոստոսի 29-ի գիշերը։ Նիգերի մի խումբ զինծառայողներ փորձել են իրենց ծառայակիցներին պահել 101-րդ բազայի զորանոցում և կրակ են բացել Նիամեյի մի քանի կարևոր ռազմավարական օբյեկտների ուղղությամբ։ Նիգերի պաշտպանության նախարար Սալիֆու Մոդին հայտարարել է, որ ուժային կառույցներին հաջողվել է տեղայնացնել խռովությունը և վերականգնել վերահսկողությունը օբյեկտների նկատմամբ։
Խռովության ճնշումից հետո իրավիճակը մայրաքաղաքում սկսել է կարգավորվել։ Նիգերի մամուլի գործակալության տվյալներով՝ վերականգնվել է երթևեկությունը Նիամեյի միջազգային օդանավակայան տանող ճանապարհով, բացվել են խանութները, առևտրի կենտրոնները և բենզալցակայանները։
Վորոպաևը նաև նշել է, որ Ալժիրը դարձել է առաջին երկիրը, որը դատապարտել է Նիամեյում տեղի ունեցած իրադարձությունները։ Ալժիրի ԱԳՆ-ն համերաշխություն է հայտնել Նիգերի ղեկավարությանը և աջակցություն կայունության վերականգնմանն ուղղված նրա ջանքերին։

Военное командование Нигера выразило благодарность военнослужащим Африканского корпуса Минобороны России за помощь в подавлении мятежа в столице страны Ниамее. Об этом сообщил ТАСС посол РФ в Нигере Виктор Воропаев.
По его словам, начальник Генерального штаба Вооруженных сил Нигера, начальник штаба сухопутных войск и командир военно-воздушной базы 101 посетили место дислокации российских военнослужащих и поблагодарили их за содействие в подавлении выступления.
«Начальник Генерального штаба Вооруженных сил Нигера, начальник штаба сухопутных войск и командир военно-воздушной базы 101, дислоцированной на территории аэропорта, посетили место базирования Африканского корпуса Минобороны России и выразили признательность его военнослужащим за содействие в подавлении мятежа», — сказал дипломат.
Ранее Воропаев сообщал, что командование базы 101 обратилось за помощью к российским военнослужащим. По его словам, в попытке мятежа участвовали молодые офицеры, а ее организация могла координироваться внешними силами.
Выступление произошло в ночь на 29 августа. Группа нигерских военнослужащих попыталась удержать своих сослуживцев в казарме на базе 101 и открыла огонь по нескольким стратегически важным объектам Ниамея. Министр обороны Нигера Салифу Моди заявил, что силовым структурам удалось локализовать мятеж и восстановить контроль над объектами.
После подавления выступления обстановка в столице начала нормализоваться. По данным Нигерского агентства печати, восстановилось движение по дороге к международному аэропорту Ниамея, открылись магазины, торговые центры и автозаправочные станции.
Воропаев также отметил, что Алжир стал первой страной, осудившей события в Ниамее. Алжирский МИД выразил солидарность с руководством Нигера и поддержку его усилиям по восстановлению стабильности.