Գվինեա-Բիսաուի քաղաքացիները կիրակի օրը հանրաքվեում քվեարկում են նոր սահմանադրության վերաբերյալ, որը նախատեսում է նախագահի լիազորությունների ընդլայնում և խորհրդարանի պատգամավորների թվի կրճատում, հաղորդում է Associated Press-ը։
Քվեարկությունն անցկացվում է դեկտեմբերին նախատեսված համընդհանուր ընտրությունների նախաշեմին, որոնք պետք է արևմտաաֆրիկյան այս երկիրը ռազմական հեղաշրջումից հետո վերադարձնեն քաղաքացիական կառավարման։
Զինվորականները իշխանությունը զավթել էին անցյալ տարվա նոյեմբերին՝ վիճահարույց նախագահական ընտրություններից հետո, որոնցում նախկին նախագահ Ումարու Սիսոկու Էմբալոն և ընդդիմության թեկնածու Ֆերնանդու Դիաշը հայտարարել էին իրենց հաղթանակի մասին։
Առաջարկվող փոփոխությունները նախատեսում են Ազգային ժողովրդական ժողովի պատգամավորների թվի կրճատում 102-ից մինչև 65-ի և նախագահի դերի ուժեղացում՝ վարչապետի նկատմամբ։ Ռազմական իշխանությունները պնդում են, որ ներկայիս համակարգը նպաստում է քաղաքական հակամարտություններին, քանի որ պետության ղեկավարի և կառավարության ղեկավարի լիազորությունները հատվում են։
«Համայնքում կա միայն մեկ առաջնորդ։ Ոչ մի համայնքում կամ գյուղում չի կարող լինել երկու առաջնորդ», — հայտարարել է Գվինեա-Բիսաուի Գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ Թոմաշ Ջասսին։ Ըստ նրա, նոր սահմանադրությունը պետք է ավելի հստակ սահմանի նախագահի գերակա դերը։
Ընդդիմությունը դրա հետ համաձայն չէ և կոչ է անում բոյկոտել հանրաքվեն։ Նրա ներկայացուցիչները կարծում են, որ նոր սահմանադրությունը կթուլացնի խորհրդարանն ու կառավարությունը, ինչպես նաև պայմաններ կստեղծի ռազմական ղեկավարության ձեռքում իշխանության հետագա կենտրոնացման համար։
«Այս սահմանադրությունը էապես թուլացնում է վարչապետին և կառավարությանը, ենթարկեցնում է Ազգային ժողովրդական ժողովն ու քաղաքական կուսակցությունները և արժեզրկում է ժողովրդի կամքը, որն արտահայտվել է ընտրություններում», — հայտարարել է Գվինեայի և Կաբո-Վերդեի անկախության աֆրիկյան կուսակցության ներկայացուցիչ Մունյիրու Կոնտեն։
Ներկայիս քաղաքական ճգնաժամը դարձել է Գվինեա-Բիսաուում անկայունության հերթական դրվագը, որը 1973 թվականին Պորտուգալիայից անկախություն ձեռք բերելուց հետո վերապրել է մի քանի հեղաշրջումներ և իշխանության զավթման փորձեր։ Մոտ 2,2 միլիոն բնակչություն ունեցող երկիրը նաև համարվում է Լատինական Ամերիկայի և Եվրոպայի միջև թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության հիմնական ուղիներից մեկը։
Հանրաքվեին գրանցվել է մոտ 915 հազար ընտրող։ Միևնույն ժամանակ, շատ բնակիչներ խոստովանում են, որ վատ են ծանոթ առաջարկվող սահմանադրության տեքստին։ Քաղաքական վերլուծաբանները նույնպես կասկածի տակ են դնում անցումային ռազմական կառավարության՝ երկրի հիմնական օրենքը փոխելու իրավունքը։

Граждане Гвинеи-Бисау в воскресенье голосуют на референдуме по новой конституции, которая предусматривает расширение полномочий президента и сокращение числа депутатов парламента, сообщает Associated Press.
Голосование проходит в преддверии запланированных на декабрь всеобщих выборов, которые должны вернуть западноафриканскую страну к гражданскому правлению после военного переворота.
Военные захватили власть в ноябре прошлого года после спорных президентских выборов, на которых бывший президент Умару Сисоку Эмбало и кандидат от оппозиции Фернанду Диаш заявили о своей победе.
Предлагаемые изменения предусматривают сокращение Национального народного собрания со 102 до 65 депутатов и усиление роли президента по отношению к премьер-министру. Военные власти утверждают, что нынешняя система способствует политическим конфликтам, поскольку полномочия главы государства и главы правительства пересекаются.
«В сообществе есть только один лидер. Ни в одной общине или деревне не может быть двух лидеров», — заявил начальник Генштаба Гвинеи-Бисау генерал Томаш Джасси. По его словам, новая конституция должна четче определить главенствующую роль президента.
Оппозиция с этим не согласна и призывает бойкотировать референдум. Ее представители считают, что новая конституция ослабит парламент и правительство, а также создаст условия для дальнейшей концентрации власти в руках военного руководства.
«Эта конституция значительно ослабляет премьер-министра и правительство, подчиняет Национальное народное собрание и политические партии и обесценивает волю народа, выраженную на выборах», — заявил представитель Африканской партии независимости Гвинеи и Кабо-Верде Муньиру Конте.
Нынешний политический кризис стал очередным эпизодом нестабильности в Гвинее-Бисау, которая после обретения независимости от Португалии в 1973 году пережила несколько переворотов и попыток захвата власти. Страна с населением около 2,2 млн человек также считается одним из ключевых маршрутов наркотрафика между Латинской Америкой и Европой.
На референдум зарегистрировано около 915 тыс. избирателей. При этом многие жители признаются, что плохо знакомы с текстом предлагаемой конституции. Политические аналитики также ставят под сомнение право переходного военного правительства менять основной закон страны.