Սկանդինավյան երկրներն ու Մեծ Բրիտանիան Եվրոպական հեռարձակողների միության համար էթիկայի նոր կանոններ են առաջարկել, գրել է շվեդական Dagens Nyheter պարբերականը: Մասնավորապես առաջարկվում է արգելել մրցույթին այն երկրների մասնակցությունը, որտեղ բռնապետություն է:
Նոր կաննոների հետ կապված մանրամասները քննարկվել են Շվեդիայի, Նորվեգիայի, Դանիայի եւ Ֆինլանդիայի ազգային հեռարձակողների մասնակցությամբ: Մեծ Բրիտանիան ու Ավստրիան հավանության են արժանացրել կանոնների խստացումը:
Հաշվի առնելով Հեռարձակողների եվրոպական միության անդամ ոչ ժողովրդավարական երկրների (Ռուսաստան, Ուկրաինա, Ադրբեջան, Հայաստան, Վրաստան, Թուրքիա, ինչպես նաեւ Հունգարիա եւ նույնիսկ` Իտալիա) թիվը, հազիվ թե առաջարկությունը հաստատվի: Այն կքննարկվի եւ կքվեարկվի հունիսի վերջին Ստրասբուրգում կայանալիք Հեռարձակողների եվրոպական միության համաժողովում:

Скандинавия и Великобритания выдвинули новые правила этики для Европейского вещательного союза. Об этом сообщает «Belgovision.com» со ссылкой на шведскую газету Dagens Nyheter. В частности, предлагается запретить участие в конкурсе странам, где правят диктатуры.
Подробности новых правил были представлены на встрече с участием представителей национальных вещателей Швеции, Норвегии, Дании и Финляндии. Великобритания и Австрия одобряют ужесточение правил «Евровидения», что даст Европейскому вещательному союзу право исключать членов из организации или не допускать их к участию в конкурсе «Евровидение».
Учитывая большое число недемократических государств-членов Европейского вещательного союза (Россия, Украина, Азербайджан, Армения, Грузия, Турция, а также Венгрия и даже Италия), вряд ли можно ожидать, что предложение будет одобрено. Оно будет обсуждено и вынесено на голосование на конференции Европейского вещательного союза в Страсбурге в конце июня.