Սկանդինավյան երկրներն ու Մեծ Բրիտանիան Եվրոպական հեռարձակողների միության համար էթիկայի նոր կանոններ են առաջարկել, գրել է շվեդական Dagens Nyheter պարբերականը: Մասնավորապես առաջարկվում է արգելել մրցույթին այն երկրների մասնակցությունը, որտեղ բռնապետություն է:
Նոր կաննոների հետ կապված մանրամասները քննարկվել են Շվեդիայի, Նորվեգիայի, Դանիայի եւ Ֆինլանդիայի ազգային հեռարձակողների մասնակցությամբ: Մեծ Բրիտանիան ու Ավստրիան հավանության են արժանացրել կանոնների խստացումը:
Հաշվի առնելով Հեռարձակողների եվրոպական միության անդամ ոչ ժողովրդավարական երկրների (Ռուսաստան, Ուկրաինա, Ադրբեջան, Հայաստան, Վրաստան, Թուրքիա, ինչպես նաեւ Հունգարիա եւ նույնիսկ` Իտալիա) թիվը, հազիվ թե առաջարկությունը հաստատվի: Այն կքննարկվի եւ կքվեարկվի հունիսի վերջին Ստրասբուրգում կայանալիք Հեռարձակողների եվրոպական միության համաժողովում:

After Eurovision-2012 contest in authoritarian Azerbaijan, Scandinavian states and the UK proposed new ethics rules for the European Broadcasting Union, Belgovision.com reports.
It is proposed to disqualify those countries where dictatorship is ruling. The details of the new rules were presented at a meeting with the representatives of the national broadcasters of Sweden, Norway, Denmark and Finland.
The UK and Austria approve the stricter rules of Eurovision, which will give the European Broadcasting Union the right to exclude members of the organization or not allow them to participate in the Eurovision song contest.