Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը չի բացառում ապրիլին Բաքվում աշխարհի կրոնական առաջնորդների գագաթնաժողովին Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին 2-րդի մասնակցելու հնարավորությունը, թեեւ Բաքվից դեռ որեւէ հրավեր չի ստացել: Այդ մասին NEWS.am-ին հայտնեց Մայր Աթոռի մամլո դիվանի խոսնակ Տեր Վահրամ Մելիքյանը:
«Այս պահի դրությամբ դեռ Մայր Աթոռում հրավեր չի ստացվել, եթե ստացվի, կծանուցենք այդ մասին: Քանի դեռ հրավեր չկա, այդ մասին խոսելը դեռ վաղ է»,- նշեց մամուլի պատասխանատուն: Ի դեպ, հարցին, թե հրավերի դեպքում կգնա՞ արդյոք Ամենայն հայոց կաթողիկոսը Բաքու, Տեր Վահրամը պատասխանեց. «Ինչո՞ւ ոչ»:
Հիշեցնենք, որ այս տարվա ապրիլին Բաքվում Կովկասի մահմեդականների վարչության ղեկավար, ԱՊՀ Միջկրոնական խորհրդի համանախագահ Հաջի Ալլահշուքյուր Փաշազադեի եւ Ռուս ուղղափառ եկեղեցու նախաձեռնությամբ կայանալու է աշխարհի կրոնական առաջնորդների գագաթնաժողով: Ադրբեջանական լրատվամիջոցները հայտարարել էին, թե Հայ առաքելական եկեղեցու հովվապետը եւս մասնակցելու է այդ գագաթնաժողովին:

Mother See of Holy Etchmiadzin does not rule out the participation of His Holiness Karekin II in the World Summit of Religious Leaders in Baku, April 2010, Head of Holy Etchmiadzin’s press service Vahram Melikyan informed NEWS.am.
“Mother See of Holy Etchmiadzin has not received the invitation yet. If we do, we will inform the public, but at the moment it is early to speak of it,” Melikyan stated. Asked whether Karekin II will visit Baku if gets the invitation, he replied why not.
As NEWS.am reported previously, World Summit of Religious Leaders will be held this April in Baku on the initiative of Chairman of Caucasian Muslims Office and Chief of Advisory Council of CIS Muslims Sheikh-ul-Islam Allahshukur Pashazadeh as well as the Russian Orthodox Church.