«Բուլղարական ազգային շարժում» կուսակցության փոխնախագահ Անգել Ջամբազսկին Բուլղարիայում թուրքական տիրապետության մասին գիրնք անվանել է «թուրքական կոմիքս»: «Թուրքերը Բուլղարիայում» իր գրքում բուլղարացի բանասեր, դոցենտ Յորդանկա Բիբինան գրել է, որ թուրքերի տիրապետությունը գիտական տեսանկյունից չի կարելի ստրկություն անվանել: «Գիրքը չի հերքում թուրքական ստրկությունը: Գիտության մեջ մենք, սովորաբար, չենք հստակեցնում տերմինալոգիան»,-հայտարարել է նա, հաղորդում է բուլղարական «24 ժամ» պարբերականը:
Իր հերթին, Ջամբազսկին հայտարարել է, որ «ստրկության» սահմանումը տվել է բուլղար ժողովուրդը: «Օսմանյան գերիշխանությունը 500-ամյա ժամանակաշրջան է, երբ ցեղասպանություն է տեղի ունեցել, իսկ բուլղարացիներին վաճառել են շուկաներում՝ անասունների նման: Նրա խոսքով, գիրքը քաղաքական ուղղվածություն ունի, քանի որ այնտեղ գովեստի խոսքեր են հնչում Բուլղարիայի էթնիկ թուրքերի կուսակցության («Շարժում հանուն իրավունքների եւ ազատության՞) հասցեին: Ջամբազսկին նշել է, որ այդ «ալբոմը» (նկատի ունի գիրքը-խմբ), լրիվ կարող էր գրել թուրքական կուսակցության առաջնորդ Ահմեդ Դողանը, իսկ խմբագրել՝ Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը:
Թուրքիան, ըստ նրա, շռայլորեն ֆինանսավորում է պատմությունը խեղաթյուրող ստեղծագործությունների հրատարակումը:
Գրքի հեղինակ Բիբինան հայտարարել է, որ գիրքը ֆինանսավորել է հրատարակչությունը, այլ ոչ թե որեւէ կուսակցություն եւ հավելել, որ համաձայն չէ, երբ գիրքն անվանում են ալբոմ:
Ի պատասխան Ջամբազսկին «ներողություն է խնդրել», հայտարարելով, որ գիրքն իրականում ոչ թե «ալբոմ» է, այլ՝ «թուրքական կոմիքս»:

«Турецким комиксом» назвал книгу о турецком владычестве в Болгарии зампредседателя болгарской партии ВМРО-БНД (Болгарское национальное движение) Ангел Джамбазски. В своей книге «Турки в Болгарии» болгарский филолог доцент Йорданка Бибина написала, что владычество турок с научной точки зрения рабством называть нельзя. «Книга не отрицает турецкое рабство. В науке мы обычно не уточняем терминологию», – заявила она. Об этом сообщает болгарское издание «24 часа».
В свою очередь Джамбазски заявил, что определение «рабство» дал болгарский народ. «Османское владычество – это 500-летний период, когда проводился геноцид, а болгар продавали на базарах, как скот. По его словам, книга имеет политическую окраску, поскольку в ней высказываются похвалы партии этнических турок Болгарии – ДПС (Движение за права и свободы). Этот «альбом», заявил Джамбазски о книге, вполне мог быть написан предводителем ДПС Ахметом Доганом, а редактироваться премьер-министром Турции Эрдоганом. Турция, добавил он, щедро финансирует сочинения, фальсифицирующие историю.
В ответ Бибина пояснила, что книгу профинансировало издательство, а не какая-либо политическая партия, и добавила, что не согласна с тем, что книгу называют альбомом. В ответ Лджамбазски «извинился», заявив: книга на самом деле не альбом, а «турецкий комикс».