Վանաձորի մանկատանը բնակվում է շուրջ 90 երեխա, որոնցից մոտ կեսն են միայն ծնողազուրկ երեխաներ: NEWS.am-ի Լոռիի թղթակցի հետ զրույցում Վանաձորի մանկատան տնօրեն Արշալույս Հարությունյանը ասաց, որ մյուս մասը մանկատանն են հայտնվել տարբեր պատճառներով: «Մի մասի ծնողները մեկնել են արտերկիր, մի մասինը գտնվում են կալանավայրերում, կան երեխաներ, որոնց ծնողներն էլ չնայած քաղաքում են, սակայն հնարավորություն չունեն երեխաներին պահելու»,- ասաց նա:
Մանկատան ամենափոքր բնակիչը մեկ տարեկան է, ամենամեծի 18 տարին էլ ամիսներ առաջ է լրացել, սակայն մանկատունը դեռեւս պահում է իր հարկի տակ: Մանկատան տնօրենի փոխանցմամբ` այս տարի որդեգրումներ չեն եղել, քանի որ շատ հաճախ ծնողները փաստաթղթերով չեն հրաժարվում իրենց երեխաներից, դա է պատճառը, որ երեխաներին չեն կարող որդեգրման տալ. «Ներկա դրությամբ միայն 17 երեխա է որդեգրման ենթակա, որոնց տարիքը 13-ից բարձր է, եւ որդեգրողները պարզապես նախընտրում են ավելի փոքր տարիք ունեցող երեխաների»:

VANADZOR. – The orphanage of Armenia’s Vanadzor city in Lori Region hosts about 90 children, only half of whom are devoid of parents, director of the orphanage Arshaluys Harutyunyan told Armenian News-NEWS.am. The other part of children appeared there due to various reasons, including parents, who headed abroad, are in penitentiary institutions or simply have no financial means to provide their children.
The youngest resident of the orphanage is a 1-year-old, while the oldest has become mature several months ago, but the orphanage still shelters this teen. In general, majority of the orphans’ parents did not reject their children officially and only 17 children are available to adopt, but their age is above 13, while adopters prefer children of younger ages.