2012թ. Հայաստանի Զինված ուժերը առաջադրված բոլոր  խնդիրները բարձր մակարդակով է կատարել: Այդ մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 24-ի մամուլի ասուլիսում հայտարարել է  Հայաստանի պաշտպանության նախարարի մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Հովհաննսիյանն ընդգծել է, որ մարտունակության բարձրացման ոլորտում հայկական զինուժի մեծ ձեռքբերումները հակառակորդին զսպող գործոն են: Նախարարի մամուլի քարտուղարը հիշեցրել է, որ  տարվա ընթացքում Հայաստանում մի քանի խոշոր զորավարժություններ են տեղի ունեցել, այդ թվում` ՀԱՊԿ զորավարժություննեը:
ՀԱՊԿ զորավարժությունները տեղի են ունեցել 2012թ. հոկտեմբերի 15-19-ին` «Բաղրամյան» զորավաժարանում: Զորավարժությունների ընթացքում մշակվել են Կովկասի տարածաշրջանում  ուժի եւ հավաքական անվտանգության համակարգի միջոցների  կիրառման  հարցեր:

YEREVAN.- Armenia’s Armed Forces performed all the tasks given at a high level in 2012, spokesperson for Defense Ministry Artsrun Hovhannisyan told reporters.
Hovhannisian stressed Armenian armed forces’ achievements in increasing combat readiness are serving as a deterrent for the opponent. He recalled that during the year Armenia held several major exercises, unprecedented in scale, scenario and involved weapons, including the CSTO drills.
Armenia hosted the CSTO Collective Rapid Reaction Force drills from 15 to 19 September. The exercises practiced the use means of collective security in the Caucasus region.