2012թ. Հայաստանի Զինված ուժերը առաջադրված բոլոր  խնդիրները բարձր մակարդակով է կատարել: Այդ մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 24-ի մամուլի ասուլիսում հայտարարել է  Հայաստանի պաշտպանության նախարարի մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Հովհաննսիյանն ընդգծել է, որ մարտունակության բարձրացման ոլորտում հայկական զինուժի մեծ ձեռքբերումները հակառակորդին զսպող գործոն են: Նախարարի մամուլի քարտուղարը հիշեցրել է, որ  տարվա ընթացքում Հայաստանում մի քանի խոշոր զորավարժություններ են տեղի ունեցել, այդ թվում` ՀԱՊԿ զորավարժություննեը:
ՀԱՊԿ զորավարժությունները տեղի են ունեցել 2012թ. հոկտեմբերի 15-19-ին` «Բաղրամյան» զորավաժարանում: Զորավարժությունների ընթացքում մշակվել են Կովկասի տարածաշրջանում  ուժի եւ հավաքական անվտանգության համակարգի միջոցների  կիրառման  հարցեր:

В 2012 году Вооруженные силы Армении все поставленные задачи выполнили на высоком уровне. Об этом заявил пресс-секретарь министра обороны Армении Арцрун Ованнисян на пресс-конференции 24 декабря.
Как подчеркнул Ованнисян, высокие достижения армянских ВС в повышении боеготовности являются фактором, сдерживающим противника. Пресс-секретарь министра напомнил, что в течение года в Армении прошли несколько крупных учений, беспрецедентных по размаху, сценарию и задействованному вооружению. В их числе – учения ОДКБ.
Учения КСОР ОДКБ прошли с 15 по 19 сентября 2012 года на полигоне имени Баграмяна. В ходе учений были отработаны вопросы применения сил и средств системы коллективной безопасности в Кавказском регионе.