Հայաստանի 5-րդ գումարման Ազգային Ժողովի ամենաշատ բացակայած պատգամավորը «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանն է: Parliamentmonitoring.am կայքի փոխանցմամբ, Գագիկ Ծառուկյանը ԱԺ առաջին նստաշրջանի ընթացքում բացակայել է բոլոր 64 քվեարկություններից: Ցանկում երկրորդը Հայ ազգային կոնգրես խմբակցության անդամ Ստեփան Դեմիրճյանն է` 57 բացակայություններով: Նշենք, որ Դեմիրճյանն առողջական խնդիրներ ունի եւ մի քանի անգամ վիրահատվել է: Երրորդ տեղում` «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամ Գուրգեն Արսենյանն է, ով բացակայել է 46 քվեարկություններից:
Չորրորդը ԲՀԿ-ական Մուրադ Գուլոյանն է (45), նրան հաջորդում են ԲՀԿ-ական Կարո Կարապետյանը (44), ԲՀԿ-ական Աբրահամ Մանուկյանը (35), անկախ պատգամավոր Արայիկ Գրիգորյանը (29), ԲՀԿ-ական Մելիք Մանուկյանը (26 բացակայություն):
Ցանկում 8-րդը` ՀԱԿ խմբակցության անդամ Հրանտ Բագրատյանն է, ով բացակայել է 25 քվեարկություններից, իսկ տասնյակը եզրափակում է ԲՀԿ-ական Վահե Հովհաննիսյանը` 24 բացակայություններով:
«Բարգավաճ Հայաստանը» բացակայող պատգամավորների առաջին տասնյակում բացարձակ առաջատար է, ունի 7 ներկայացուցիչ:

Больше всех из депутатов Национального Собрания Армении 5 созыва отсутствовал глава парламентской фракции «Процветающая Армения» Гагик Царукян. Согласно информации сайта Parliamentmonitoring.am, Гагик Царукян отсутствовал в ходе 64 голосований. Вторым в списке отсутствующих идет член парламентской фракции оппозиционного Армянского национального конгресса Степан Демирчян, с 57 отсутствиями. Отметим, что у Демирчяна проблемы со здоровьем, и он несколько раз был прооперирован. На третьем месте член парламентской фракции  «Процветающая Армения» Гурген Арсенян, который отсутствовал с 46 голосований. На четвертом месте Мурад Гулоян из «Процветающей Армении» (45), далее идут Абрам Манукян из «Процветающей Армении» (35), независимый депутат Араик Григорян (29) и Мелик Манукян из «Процветающей Армении» (26).
На 8-ом месте член парламентской фракции АНК Грант Багратян, который отсутствовал с 25 голосований, а десятку завершает Ваге Ованнисян из «Процветающей Армении» (24).
В десятке отсутствующих депутатов лидируют члены партии «Процветающая Армения», с постоянно отсутствующими 7 депутатами.