Բորիս Բերեզովսկու նախկին քաղաքացիական կինը` Ելենա Գորբունովան, դատարանի միջոցով նրանից 5 միլիոն ֆունտ ստեռլինգ է պահանջում՝ Մեծ Բրիտանիայում անշարժ գույքի վաճառքից ստացված գումարից:
Գորբունովան այդ հայցը ներկայացրել էր 2012թ., սակայն այն չէր հրապարակվել` օլիգարխի խնդրանքով: Գերագույն դատարանի դատավոր Ջորջ Մանը ռուս գործարարի դատական գործը հրապարակայնացրել է հունվարի 23-ին` Բերեզովսկու ծննդյան օրը, լրագրողների բողոքից հետո, հայտնում է Telegraph թերթը:
Գործի նյութերից հետեւում է, որ օլիգարխի հետ 20 տարի ապրած եւ նրանից երկու երեխա ունեցած նախկին քաղաքացիական կինը պահանջում է վճարել հինգ միլիոն ֆունտ ստեռլինգ, որը Բերեզովսկին վաստակել էր Սարեյ կոմսությունում 25 միլիոն ֆունտ ստեռլինգ արժեցող իրենց նախկին տան վաճառքից: Կինը նաեւ պնդում է, որ Բերեզովսկին պատրաստվում է եւս երկու անշարժ գույքի օբյեկտ վաճառել Ֆրանսիայի հարավում, որոնք վաղուց խոստացել էր իրեն տալ:
«Եվրոսմի»-ն գրում է, որ Ելենա Գորբունովայի հայցից հետո Գերագույն դատարանի դատավորներից մեկի որոշմամբ սառեցվել էր Բերեզովսկու հաշիվներին գտնվող 200 միլիոն ֆունտ ստեռլինգը: Չորեքշաբթի օրը դատավոր Մանը վճիռն ուժի մեջ էր թողել` նվազեցնելով սառեցված հաշիվների գումարի չափը:

Бывшая гражданская жена Бориса Березовского Елена Горбунова через суд потребовала у него 5 миллионов фунтов стерлингов, вырученных от продажи недвижимости в Великобритании.
Горбунова подала этот иск еще в 2012 году, но он был закрыт от общественности по просьбе опального олигарха. Открыть для публичного доступа очередное дело российского бизнесмена судье Высокого суда Джорджу Манну пришлось 23 января - день рождения Березовского - после жалобы журналистов, сообщает газета Telegraph,
Из материалов дела следует, что бывшая гражданская супруга, прожившая с опальным олигархом 20 лет и родившая ему двух детей, потребовала выплатить ей 5 миллионов фунтов, вырученных Березовским от продажи в графстве Саррей их бывшего дома стоимостью 25 миллионов фунтов стерлингов. Кроме того, женщина утверждает, что Березовский собирается продать еще два объекта недвижимости на юге Франции, которые он уже давно обещал передать ей.
Как пишет ЕвроСМИ, сразу после того, как Елена Горбунова подала свой иск против бывшего гражданского мужа, по решению одного из судей Высокого суда были заморожены 200 миллионов фунтов стерлингов, находящихся на счетах Березовского. На судебном заседании в среду судья Манн оставил это решение в силе, уменьшив сумму замороженных активов.