Հայաստանի եւ Լեհաստանի ԱԳՆ-ների միջեւ քաղաքական խորհրդատվություններ անցկացնելու նպատակով Հայաստանի ԱԳ փոխնախարար Կարինե Ղազինյանը փետրվարի 10-ին երկօրյա այցով ժամանել է Վարշավա: Այցի առաջին օրը նա Ղազինյանը հանդիպել է Լեհաստանի Տնտեսության փոխնախարար, ԵՄ-ի հետ Լեհաստանի տնտեսական համագործակցության պատասխանատու` Մարչին Կորոլեցին: Կ. Ղազինյանը տեղեկացրել է Հայաստանի եւ ԵՄ-ի միջեւ տնտեսական համագործակցության ոլորտում ձեռք բերված համաձայնությունների մասին, որոնց խթանմանը մեծապես կարող է նպաստել ԵՄ Արեւելյան գործընկերության ծրագիրը:
Հայաստանի ԱԳ փոխնախարարը կարեւորել է նշված ծրագրի շրջանակներում «Խոր եւ համապարփակ ազատ առեւտրի պայմանագրի» շուրջ ընթացող բանակցությունները: Դրան ի պատասխան, Լեհաստանի Տնտեսության փոխնախարարը առաջարկել է հայկական կողմին Լեհաստանի փորձագիտական աջակցությունը փաստաթղթերի մշակման գործում:
Դրական արձագանքելով հայ-լեհական միջկառավարական հանձնաժողովի ստեղծման վերաբերյալ հայկական կողմի առաջարկին, լեհական կողմն առաջարկել է այս տարվա ընթացքում Երեւանում հրավիրել հանձնաժողովի անդրանիկ նիստը` նկատի առնելով այն հանգամանքը, որ երկրորդ նիստը կարող է հրավիրվել 2011 թվականին Վարշավայում, երբ Լեհաստանը կստանձնի ԵՄ նախագահությունը:
Նույն օրը Կարինե Ղազինյանը Լեհաստանի Սեյմում հանդիպել է Լեհաստանի Սեյմի եւ Սենատի Հայաստանի ԱԺ-ի հետ պատգամավորական բարեկամության խմբի անդամներին: Փոխնախարար Ղազինյանը պատասխանել է լեհ պատգամավորների հարցերին` պարզաբանելով հայ-թուրքական հարաբերություններին, Ղարաբաղյան խնդրի խաղաղ կարգավորմանը, Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային անվտանգության ապահովմանը վերաբերող խնդիրներ:
Պատգամավորական խմբի անդամները գոհունակությամբ նշել են, որ Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկի 2010թ. Հայաստան կատարելիք այցը լուրջ խթան կհանդիսանա երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացման, լեհ եւ հայ ժողովուրդների բարեկամության ամրապնդման համար: Լեհաստանի Սեյմում տեղի է ունեցել հանդիպում ԵՄ Արեւելյան գործընկերության հարցերով մշտական հանձնաժողովի ղեկավար Տոմաշ Լենզի հետ: Զրույցի ընթացքում կողմերը մանրամասնորեն քննարկել են ԱԳ ծրագրի իրականացմանն առնչվող հարցեր:

On February 10, RA Deputy Foreign Minister Karine Ghazinyan left for a 2-day visit to Warsaw to hold political consultations with Polish Ministry of Foreign Affairs. The same day, she had a meeting with Deputy Economy Minister of Poland Marcin Korolec, responsible for Poland’s cooperation with the European Union (EU). She informed Korolec of the Armenia-EU economic cooperation agreements promoted by the EU Eastern Partnership program.
The RA Deputy Foreign Minister pointed out the importance of negotiations over a free trade agreement conducted under the program. Korolec offered the Armenian side expert assistance in drafting the documents.
The Polish side also welcomed the Armenian side’s proposal for forming an Armenian-Polish intergovernmental commission and offered that commission holds its maiden meeting in Yerevan in 2010, and the second in Warsaw in 2011, when Poland takes over the EU presidency.
In the Seym of Poland Ghazinyan held a meeting with the Armenia-Poland parliamentary friendship group. She answered the Polish MPs questions about Armenia-Turkey relations, Nagorno-Karabakh peace process and regional security in the South Caucasus.
The group members emphasized that Polish Prime Minister Donald Franciszek Tusk’s visit to Armenia this year will give strong impetus to further development of bilateral relations as well as Armenian-Polish friendship.
Ghazinyan also held a meeting with Tomas Ries, Chairman of the EU Foreign affairs Committee in the Polish Seym. The sides discussed the implementation of the program.