Չինաստանում մարտի 1-ին մահապատժի են ենթարկել բիրմացի թմրաբարոն Նաու Քամին, որը մեղավոր էր ճանաչվել չինաստանցի 13 նավաստիների սպանության մեջ: Նա հետ մահապատժի էին ենթարկվել նաեւ երեք համախոհները, որոնցից մեկը եղել է Թայլանդի քաղաքացի, մյուսը` Լաոսի, իսկ երրորդն էլ քաղաքացիություն չի ունեցել:
Դատավճիռն ի կատար են ածել Կունմինի բանտում (Յունիանի նահանգ)` մահացու չափաբաժնի ներարկմամբ: Չինաստանի կենտրոնական հեռուստատեսությունն ուղիղ եթերում հեռարձակել է, թե ինչպես են բանտարկյալներին իրենց խցերից տարել  մահապատժի վայր:
Մահապատժից մեկ օր առաջ հանցագործներին թույլ են տվել հանդիպել մերձավորներին: Նաու Քամը խնդրել էր հանդիպում կազմակերպել իր 10 երեխաների հետ, սակայն չէր հիշել նրանց հեռախոսահամարները: Չինական իշխանությունները նրա խնդրանքը փոխանցել էին բիրմացի դիվանագետներին, սակայն վերջիններս չէին հասցրել  գտնել ոչ ոքի:
Նաու Քամը եւ նրա երեք համախոհները մահապատժի էին դատապարտվել դեռեւս 2012թ. նոյեմբերին: Ըստ դատախազների` Քամն իր խմբի հետ հարձակվել էր չինական երկու բեռնանավերի վրա եւ սպանել անձնակազմի 13 նավաստիների: Քամի հանցախմբին ձերբակալել էին 2012թ. սկզբին հատուկ գործողության ընթացքում, որին մասնակցել էին Չինաստանի, Լաոսի, Մյանմարի եւ Թայլանդի անվտանգության ուժերը, գրում է  «lenta.ru»-ն:
Նաու Քամը զինված ամենախոշոր հանցախմբի եւ ՉԺՀ-ի, Լաոսի, Մյանմարի, Թայլանդի, Կամբոջայի եւ Վիետնամի տարածքով հոսող Մեկոնգ գետի թմրակարտելի առաջնորդն էր: Իր գործունեության համար նա ստացել էր «Կնքահայր» մականունը: Նրա հանցախմբում եղել է շուրջ 100 մարդ, որոնք 10 տարվա ընթացքում հիմնականում զբաղվել են թմրավաճառությամբ:

В Китае 1 марта казнили бирманского наркобарона Нау Кама, признанного виновным в убийстве 13 моряков из КНР. Вместе с ним также были казнены трое его сообщников. Один из них был гражданином Таиланда, другой - Лаоса, а третий не имел гражданства.
Приговор осуществили путем введения смертельной инъекции в тюрьме Куньмина (провинция Юньнань). Центральное телевидение Китая транслировало в прямом эфире, как заключенных доставили из их камер к месту осуществления казни.
За день до казни преступникам разрешили встретиться с ближайшими родственниками. Нау Кам просил организовать встречу со своими десятью детьми, но не вспомнил номера их телефонов. Китайские власти передали его просьбу бирманским дипломатам, однако те, судя по всему, не успели никого найти.
Нау Кам и трое его сообщников были приговорены к смертной казни еще в ноябре 2012 года. По данным прокуроров, Кам вместе со своей группировкой осуществил нападение на два китайских грузовых судна на реке Меконг и убил 13 членов команды. Банду Кама задержали в начале 2012 года в ходе спецоперации, в которой приняли участие силы безопасности Китая, Лаоса, Мьянмы и Таиланда, пишет «Лента.Ру».
Нау Кам являлся лидером самой крупной вооруженной криминальной группировки и наркокартеля на реке Меконг, которая протекает через территорию КНР, Лаоса, Мьянмы, Таиланда, Камбоджи и Вьетнама. За свою деятельность он получил прозвище «Крестный отец». В его банду входило около 100 человек, и она занималась, в основном, наркоторговлей в течение приблизительно десяти лет.