Ճապոնիայում Հայաստանի դեսպան Հրանտ Պողոսյանը Լաոսի մայրաքաղաք Վիենտյանում մասնակցել է դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների տարածաշրջանային հանդիպմանը:
Հանդիպման նպատակն էր ամփոփել Ալմաթիի գործողությունների ծրագրի իրականացման արդյունավետությունը Եվրասիայի դեպի ծով ելք չունեցող երկրներում, գնահատել մարտահրավերներն ու մշակել առաջընթացի ուղիներ, մասնավորապես` այն ոլորտներում, որոնք հետագայում կընդգրկվեն նոր գործողությունների ծրագրում:
Հանդիպման արդյունքում ընդունվել է փաստաթուղթ «Վիենտյանի կոնսենսուս» (Vientiane Consensus), որը կներկայացվի այս տարվա ապրիլի 25-ից մայիսի 1-ը Բանգկոկում կայանալիք ՄԱԿ-ի Ասիայի եւ Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի տնտեսական եւ սոցիալական հանձնաժողովի (UNESCAP) նստաշրջանին:

Armenia’s Ambassador to Japan, Hrant Poghosyan, attended, in Vientiane, Laos, the regional meeting of developing landlocked countries.
The objective of the event was to sum up the effectiveness of the implementation of the Almaty Action Plan in the landlocked Eurasian countries, to assess the challenges, and to develop avenues for progress.
As a result of the meeting, the Vientiane Consensus was adopted, and this document will be introduced to the United Nations Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (UN ESCAP) session that will be convened from April 25 to May 1 in Bangkok, Thailand.