Հայ նկարիչ Արմեն Ռոչը մտադիր է  Հայոց ցեղասպանության մեկուկես միլիոն զոհերից յուրաքանչյուրի հիշատակի կապակցությամբ թեյի խտացրած փաթեթներ:  Այդպիսով, նա ձգտում է ստեղծել կարճատեւ հավաքական ստեղծագործություն ` ի հիշատակ ցեղասպանության զոհերի, հաղորդում է «Nouvelles d'Arménie»-ին:
Նա պետք է հավաքի 1,5 մլն թեյի փոքրիկ փաթեթներ մինչեւ 2015թ. հունվարը: «Այսինքն, օրական 2000-4000 հատ: Դա թվում է անհնար, սակայն այդպիսին է եղել սպանվող հայերի օրական թիվը: Մենք արդեն  5000 փոքրիկ փաթեթ հավաքել ենք: Ռեստորանները, սրճարանները մեր ամենակարեւքր գործընկերն են»,-ասել է նախագծի համահեղինակ  Ժիլդա Գեղամյանը:
1993թ-ին Ֆրանսիա ժամանած Արմեն Ռիչը 2000թ-ին աշխատում է օգտագործված եւ չորացված թեյի տոպրակներով, որը նրան նվիրում են: «Յուրաքանչյուր փաթեթ դա կյանք է, շնչառություն,  ներկայություն, որը միասին ստեղծագործություն է ձեւավորում»-ասում է նա: Նրանց հարկավոր է  200քմ տարածք` թեյով հիշողության քարաձավ ստեղծելու համար:

Использовать прессованные, высушенные чайные пакетики в память о каждом из полутора миллионов жертв Геноцида армян 1915 года – таков проект художника Армена Роча, родившегося в Советской Армении в 1955 году, который стремится создать эфемерное коллективное произведение в память о них. Об этом сообщает «Nouvelles d'Arménie».
Ему нужно собрать 1,5 миллиона чайных пакетиков до января 2015 года. «То есть от 2000 до 4000 пакетиков в день! Это кажется невозможным, но это было число убиваемых каждый день армян в 1915 году. Мы уже собрали 5000 пакетиков. Рестораны, бары и кафе являются нашими самыми ценными союзниками»,– сказала соучредитель проекта Жильда Гегамян.
Прибыв во Францию в 1993 году, ее муж Армен Роч с 2000 года работает с использованными и высушенными чайными пакетиками, которые ему дарят. «Каждый пакетик – это жизнь, дыхание, похожее и разное, присутствие, которые вместе формируют произведение»,– сказал он. Им нужно найти также учреждение, которое предоставит им площадь в 200 кв. м, чтобы покрыть чаем от пола до потолка и создать пещеру памяти.