Երեւանի ավագանու ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում արձանագրվել են մի շարք խախտումներ Հանրապետական, «Բարգավաճ Հայաստան» եւ «Օրինաց երկիր» կուսակցությունների կողմից: Այդ մասին ապրիլի 23-ին կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է «Բարեւ Երեւան» դաշինքում ընդգրկված Դանիել Իոանիսյանը:
Նրա խոսքով, մարզպետերը հավաքում են մարզերում ապրող, բայց Երեւանում գրանցված անձանց անձնագրային տվյալները, որ ապահովեն քվեարկությունը ՀՀԿ-ի օգտին: Նախընտրական պաստառների համար նախատեսված ցուցանակների վրա «Օրինաց երկիրն» ու «Բարգավաճ Հայաստանը» նյութեր են փակցնում, որոնք խախտում են օրենքը. «A3 չափի պաստառերի փոխարեն նրանք ավելի մեծն են տեղադրում, երբեմն էլ մի քանի պաստառներ, ինչը եւս օրենքի խախտում է»,- նշել է Իոնիսյանը` հավելելով, որ ՀՀԿ-ն ու ԲՀԿ-ն երբեմն պաստառներ են փակցնում օրենքով չնախատեսված վայրերում:
Իոնիսյանի խոսքով, Շենգավիթ եւ Դավթաշեն վարչական շրջաններում խոչընդոտել են «Բարեւ Երեւան» դաշինքի ակտիվիստներին, երբ բուկլետներ էին բաժանում:

YEREVAN. – The ruling Republican Party of Armenia (RPA) and the Orinats Yerkir (Rule of Law) Party (RLP) as well as the non-governmental Prosperous Armenia Party (PAP) committed several violations during the campaigning for the forthcoming capital city Yerevan Council election. Former FM Raffi Hovannisian’s opposition Heritage Party-led “Barev [Hello], Yerevan” bloc member Daniel Ionesyan stated this during a press conference on Tuesday.
In his words, Armenia’s regional governors are gathering the passport data of those living in the regions but are registered in Yerevan, to secure votes in RPA’s favor. Also, RLP and PAP are posting other stuff on the signboards that are intended for election signs. He added that RPA and PAP are sometimes posting signs in areas where the law does not permit.
In Ionesyan’s words, the“Barev, Yerevan” bloc activists were obstructed from distributing pamphlets in some Yerevan administrative regions.