Մենք մեր պարտքը որոշակիորեն հատուցած կլինենք, երբ հասնենք նրան, որ միջազգային ողջ հանրությունն, ի վերջո, ընդունի ու ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը։ Սյս մասին, այսօր՝ ապրիլի 24-ին, Ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրում, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը։
Նա ընդգծեց, որ այն գերտերությունները, որոնք չեն ճանաչում Հայոց ցեղասպանությունն իրենց մանր խնդիրների ու շահերի համար, պետք է հասկանան, որ եթե ոճրագործությունը չի պատժվում, ապա ցանկացած անպատժելիություն նորանոր ոճրագործությունների հիմք կարող է դառնալ: «Մեզ համար կարեւոր է, որ Թուրքիան ունենա այնքան համարձակություն՝ ընդունելու ու ճանաչելու Հայոց ցեղասպանությունը: Մենք պետք է ի վերջո դնենք հատուցման խնդիրը: Գերմանիան, երբ որ ընդունեց հրեաների Հոլոքոստը, դրանից չթուլացավ, հակառակը՝ ավելի ուժեղացավ: Թուրքիան համարձակություն չունի բաց աչքերով նայելու ճշմարտությանը»,-ասաց նա:
Նաիրա Զոհրաբյանն ընդգծեց, որ մեր բոլորի նպատակը պետք է լինի այն, որ Թուրքիան ճանաչի անմեղ զոհերի ցեղասպանությունը եւ դրվի հատուցման խնդիրը:
Պատգամավորը նաեւ ասաց, որ Ծիծեռնակաբերդի բարձունքին հասնելու ճանապարհին տեսել է մի քանի թուրք մտավորականների, որոնք իրենց հարգանքի տուրքն էին մատուցում իրենց հայրերի ու պապերի կողմից իրականացված ցեղասպանության հետեւանքով զոհված 1,5 միլիոն մարդկանց հիշատակին:
«Երբ որ թուրք մտավորականներից որոշների հետ խոսեցի, ասեցին, որ այստեղ են եկել հոգու պարտքով եւ ներողություն են խնդրում պապերի փոխարեն, Օսմանյան Թուրքիայի կատարած ոճրագործության համար: Իսկ մենք պետք է պահպանենք մեր հիշողությունը, բայց միայն հիշողությունը պահպանելով, այստեղ գալով, ծաղիկ դնելով, գլուխ խոնարհելով մեր պարտքը ամբողջությամբ չենք կարող հատուցել:

Мы частично воздадим долг жертвам, если достигнем того, чтобы, в конце концов, все международное сообщество приняло и признало факт Геноцида армян в Османской империи. Об этом в беседе с журналистами в мемориальном комплексе в Цицернакаберде в Ереване заявила 24 апреля секретарь парламентской фракции партии «Процветающая Армения» Наира Зограбян.
Она отметила, что те великие державы, которые не признают Геноцид армян исходя из собственных мелких проблем и интересов, должны понять, что когда преступление остается безнаказанным, оно может стать фундаментом для новых и новых преступлений. «Для нас важно, чтобы Турция оказалась настолько смелой, чтобы принять и признать Геноцид армян. В конце концов, мы должны поставить вопрос о возмещении. Когда Германия признала Холокост, от этого не ослабилась, наоборот, укрепила свои силы. У Турции не хватает смелости смотреть правде в глаза», - отметила она.
Депутат также заметила, что по дороге к Мемориалу увидела группу представителей турецкой интеллигенции, пришедших отдать дань уважения памяти 1,5 млн. невинных жертв, истребленных их предками. «Когда я поговорила с некоторыми из них, сказали, что пришли сюда и просят прощения вместо своих предков за Геноцид армян. А мы же должны сохранить память, но только памятью, возложением венков, преклонением голов, нам не удастся полностью возместить долг», - сказала Наира Зограбян.