Մայիսի 25-ին նշվում է Կորած երեխաների միջազգային օրը։ Միջազգային հանրության ուշադրությունը կորած երեխաների խնդիրների վրա հրավիրելու գաղափարը ծագել էր ԱՄՆ-ում։ 1979թ. մայիսի 25-ին ամերիկացի տղա Էվիան Փեյթսը դպրոցից տուն չէր վերադարձել։ 4 տարի անց նախագահ Ռոնալդ Ռեյգանը մայիսի 25-ը  Կորած երեխաների ազգային օր էր հայտարարել, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»։
Կորած երեխաների միջազգային օրվա միջոցառումները երեխաներին առեւանգումից, կյանքի դժվարին պայմաններից եւ ապօրինի շահագործումից պաշտպանելու խնդիրների վրա միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրելու նպատակ են հետապնդում։
Այս օրը տարբեր երկրներում կորած երեխաների հիշատակին հազարավոր փուչիկներ են ուղարկում երկինք։ Կորած երեխաների միջազգային օրվա խորհրդանիշը կապույտ անմոռուկն է։ Վիճակագրական տվյալներով՝ աշխարհում տարեկան մոտ ութ միլիոն երեխա է անհետանում:

25 мая отмечается Международный день пропавших детей. Идея привлечь внимание мировой общественности к проблеме пропавших детей родилась в США. 25 мая 1979 года американский мальчик Эвиан Пейтс не вернулся из школы домой. Спустя 4 года после этого события президент Рональд Рейган объявил 25 мая Национальным днем пропавших детей, сообщает РИА Новости.
Мероприятия в рамках Международного дня пропавших детей проводятся с целью привлечения внимания международной общественности к проблеме защиты детей от похищений, трудных условий жизни и незаконной эксплуатации. В этот в разных странах мира в память о пропавших детях в небо выпускают тысячи воздушных шаров. Символом Международного дня пропавших детей считается синяя незабудка. Согласно статистическим данным, ежегодно в мире без вести пропадают около 8 миллионов детей, в день - 22 000.