Ռուսաստանը զենքի խոշորագույն արտադրողներից եւ մատակարարներից է: Այս մասին Երեւանում հայտարարել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան` հայ լրագրողների խնդրանքով մեկնաբանելով աղմկահարույց հարցը, որ Ռուսաստանն Ադրբեջանին սպառազինության խոշոր խմբաքանակ է վաճառել:
Բորդյուժան հիշեցրել է, որ Ռուսաստանը զենք է մատակարարում աշխարհի տասնյակ երկրների, այդ թվում` այն երկրներին, որոնք չեն մտնում ՀԱՊԿ կազմի մեջ: «Դա բիզնես է, դա շուկա է, դա Ռուսաստանի Դաշնության տնտեսությունն է: Հարցն այլ է, երբ ոչ ՀԱՊԿ անդամ հանդիսացող երկրներին զենք վաճառելիս որոշումը կայացնելու ժամանակ առաջնորդվում են հավասարությունը պահպանելու սկզբունքով: Դա սկզբունք է, որն ուշադրության կենտրոնում է եղել ձեր հարեւանին զենք վաճառելու որոշումը կայացնելու ժամանակ»,-ասել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը:
Հիշեցնենք, որ լրատվամիջոցներում տեղեկություններ էին հայտնվել այն մասին, որ գարնանը ռուսական ցամաքային ռազմատեխնիկա է մատակարարվել Ադրբեջանին` ավելի վաղ կնքված գործարքների հիման վրա: Գործարքների ընդհանուր գումարը գնահատվում է 1 մլրդ դոլար:
Հայաստանի ռազմավարական դաշնակից Ռուսաստանն Ադրբեջանին 1 մլրդ դոլարի սպառազինություն է մատակարարում
ՀՀ ՊՆ-ում այս լուրը մեկնաբանելիս հաղորդել էին, որ «վաճառվող արտադրանքի քանակն ու տեսակները չեն խախտում ուժերի հավասարակշռությունը եւ Ադրբեջանի ղեկավարության համար Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ ագրեիա իրագործելու միտումներ չեն ստեղծում»:

Россия является одним из крупнейших производителей и поставщиков оружия. Об этом заявил в Ереване Генеральный секретарь ОДКБ Николай Бордюжа, комментируя по просьбе армянских журналистов нашумевший вопрос о продаже Азербайджану крупной партии российского вооружения.
Николай Бордюжа напомнил, что Россия поставляет оружие в десятки стран мира, в том числе в страны, не входящие в ОДКБ. «Это бизнес, это рынок, это экономика Российской Федерации. Другое дело, что при продаже оружия не членам ОДКБ, прежде всего во главе принятия решения ставится сохранение паритета. Это принцип, который принимался во внимание при принятии решения по продаже оружия вашему соседу», - сказал генсек ОДКБ.
Напомним, ранее в СМИ появилась информация о том, что весной начались поставки российской сухопутной военной техники по пакету контрактов с Азербайджаном, общая стоимость которых оценочно составляет $1 млрд.
Россия поставляет в Азербайджан вооружение на $1 миллиард
В Минобороны Армении, комментируя данную новость, сообщили, что «виды и количество продаваемой продукции не нарушают баланс сил и не создают для руководства Азербайджана предпосылок к осуществлению агрессии против Армении и Нагорно-Карабахской Республики».