Ուղեվարձի թանկացումը կհանգեցնի Հայաստանից արտագաղթի նոր ալիքի: Լրագրողներին հուլիսի 23-ին նման կարծիք է հայտնել «Հանուն կայուն մարդկային զարգացման» ՀԿ-ի նախագահ, բնապահպան Կարինե Դանիելյանը:
«Տարեկան կորցնում ենք 70-90 հազար մարդ: Հեռանում է հիմնականում երիտասարդությունը: Դա նշանակում է, որ բնակչությունը ծերանում է: Թոշակառուների բաժինը հասել է 20 տոկոսի, ծնելիությունը կտրուկ նվազել է: Մեզ մոտ ծնելիության գործակիցը 1,5 է՝ 2,1-ի փոխարեն, որն անհրաժեշտ է պարզ վերարտադրության համար»,-ընդգծել է Դանիելյանը:
Նրա խոսքով՝ այս ամենը Հայաստանին դրդում է ինքնաոչնչացման, երբ հնարավոր չէ պատկերացնել, թե ինչպես իրավիճակը դեպի լավը փոխել: Վերջին ժամանակների միակ լուսավոր տպավորությունը թողել է երիտասարդության բողոքը: «Դա թույլ է տալիս հուսալ, որ անկախության սերունդը կկարողանա պայքարել իր արժանապատվության համար»,-եզրափակել է Կարինե Դանիելյանը:

Повышение платы за проезд приведет к новой волне эмиграции из Армении. Такое мнение выразила журналистам 23 июля председатель НПО «За устойчивое человеческое развитие», эколог Карине Даниелян.
«В год мы теряем 70 – 90 тысяч людей. Уезжает в основном молодежь. Значит, в результате население стареет. Доля пенсионеров достигла 20%, рождаемость резко снизилась. Коэффициент рождаемости у нас 1,5 вместо 2,1, необходимых для простого воспроизводства», – отметила Даниелян.
По ее словам, все это ведет Армению к самоликвидации, когда невозможно представить, как изменить ситуацию к лучшему. Единственным светлым впечатлением за последнее время остался протест молодежи. «Это позволяет надеяться, что поколение независимости сможет отстоять свое достоинство», - заключила Карине Даниелян.