Սինայի թերակղզու հյուսիսում, այսօր՝ հուլիսի 24-ին, եգիպտացի զինծառայող է սպանվել: Ինչպես հաղորդում են տեղական լրատվամիջոցները, գրոհայինները նրան սպանել են Գազայի հատվածից ոչ հեռու տեղակայված Էլ-Արիշ քաղաքի մոտ գտնվող ՀԱԿ-ում:
Թերակղզում իրավիճակը շարունակում է ծայրահեղ լարված մնալ հուլիսի 3-ից հետո, երբ զինվորականները պաշտոնանկ էին արել նախագահ Մուհամմեդ Մուրսիին: Այնտեղ գործող ջիհադիստները ամենօրյա հարձակումներ են իրականացնում բանակի եւ ոստիկանության համատեղ խմբավորման դեմ: Այդ հարձակումների զոհ է դարձել արդեն 10 մարդ:
Նախօրեին Էլ-Արիշում ծայրահեղականները սպանել էին ոստիկանության նորեկին: Բացի այդ, Գազայի հետ սահմանից ոչ հեռու տեղակայված Ռաֆահում նրանք պայթեցրել են բանակային զինամեքենա: Այդ հարձակման արդյունքում ոչ ոք չի տուժել, փոխանցում է «ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ»-ը:
Ավելի վաղ զինված ուժերի հրամանատարությունը Հյուսիսային Սինայի տարածքը հայտարարել էր որպես «ահաբեկչության դեմ պայքարի» շրջան՝ այնտեղ տեղափոխելով նշանակալի օգնական ուժեր, այդ թվում՝ ծանր տեխնիկա, ռազմական օդուժ եւ հատուկ նշանակության ջոկատայինների ստորաբաժանումներ:

Египетский военнослужащий убит сегодня на севере Синайского полуострова. Как сообщают местные СМИ, боевики расстреляли его на КПП в административном центре провинции Северный Синай - городе Эль-Ариш, расположенном неподалеку от границы с сектором Газа.
Ситуация на полуострове остается крайне напряженной после 3 июля, когда военные сместили президента Мухаммеда Мурси. Действующие там джихадисты совершают ежедневные вылазки против совместной группировки армии и полиции, жертвами которых уже стали десятки человек.
Накануне в Эль-Арише экстремисты застрелили новобранца полиции. Кроме того, в расположенном непосредственно на границе с Газой Рафахе ими был подорван армейский броневик. В результате этой вылазки никто не пострадал, передает ИТАР-ТАСС
Ранее командование вооруженных сил объявило Северный Синай территорией «войны с террором», перебросив туда значительное подкрепление, в том числе тяжелую технику, боевую авиацию и подразделения спецназа.