«Վճարում ենք 100 դրամ» նախաձեռնությունը հայտարարություն է տարածել 67 համարի երթուղին սպասարկող միկրոավտոբուսի վարորդի դանակահարության փաստի առթիվ:
Նախաձեռնության հայտարարությունում ասվում է.
«Այսօր մամուլում տարածվել էր տեղեկություն այն մասին, որ ուղեվարձի պատճառով տեղի է ունեցել վիճաբանություն Երեւանի «Արարատ» կինոթատրոնի հարեւանությամբ թիվ 67 երթուղին սպասարկող 23 74 Տ  համարանիշի երթուղայինի վարորդի եւ ուղեւորի միջեւ, որ ավարտվել է ուղեւորի կողմից դանակահարությամբ՝ վարորդին հասցնելով ոչ խիստ մարմնական վնասվածք թեւի հատվածում/ ոստիկանությունը դեռ պաշտոնապես չի արձագանքել/:
«Վճարում ենք 100 դրամ» շարժման մասնակիցները դատապարտում են որեւէ տեսակի բռնություն, վիրավորանք կամ այլ անօրինական քայլ, որն ուղղված կլինի այլ քաղաքացիների, ոստիկանների կամ որեւէ այլ մարդու դեմ: Պահանջում ենք, որպեսզի ՀՀ ոստիկանությունը արագ բացահայտի եւ պատասխանատվության ենթարկի բոլոր մեղավոր կողմերին: Միաժամանակ անթույլատրելի կհամարենք, եթե ոստիկանությունն օգտագործի սույն միջադեպը տրանսպորտային կանգառներում իրենց խաղաղ բողոքի իրավունքն իրացնող քաղաքացիների գործունեությունը սահմանափակելու համար:
Մենք` ՀՀ քաղաքացիներս, Երեւանի բնակիչներս, հիմք ընդունելով իրավունքի գերակայության ու սահմանադրականության սկզբունքները եւ, առաջնորդվելով բացառապես խաղաղ ու ոչ բռնի պայքարի սկզբունքներով, բոլոր մասնակիցներին կրկին անգամ հիշեցնում ենք, որ տրանսպորտի թանկացման դեմ մեր պայքարը կրում է խաղաղ բնույթ եւ ընթանում է իրավունքի գերակայության շրջանականերում, ուստի կոչ ենք անում բոլորին գործել միմիայն իրավունքի ու քաղաքացիականության սահմաններում՝ հարգելով միմյանց իրավունքները եւ ազատությունները»:

Инициативная группа «Будем платить 100 драмов» распространила заявление в связи с фактом ранения водителя микроавтобуса в результате возникшего спора.
В заявлении инициативной группы, в частности, говорится: «Участники движения «Будем платить 100 драмов» осуждают любое насилие, оскорбление или другой незаконный шаг, направленный против других граждан, полицейских или любого человека. Мы требуем, чтобы Полиция Армении привлекла к ответственности все виновные стороны. В то же время мы сочтем недопустимым, если полиция воспользуется этим инцидентом, чтобы ограничить деятельность граждан, реализующих свое право на мирный протест на автобусных остановках.
Мы, граждане Армении, жители Еревана, принимая за основу принципы верховенства закона и конституционности, вновь напоминаем всем участникам, что наша борьба против повышения платы за проезд в транспорте носит мирный характер и проходит в рамках закона, поэтому мы призываем всех действовать в рамках права и гражданской акции, уважая права и свободы друг друга».
Напомним, что водитель маршрутки № 67 получил ножевое ранение у ярмарки «Россия» в Ереване. Согласно муссируемым слухам, он вступил в спор с пассажиром, после чего дело дошло до драки на ножах. Выясняются обстоятельства случившегося. По всей видимости, причиной трагического инцидента стало повышение стоимости за проезд в общественном транспорте. Многие пассажиры отказываются платить 150 драмов.