Իսպանիայում վթարի ենթարկված գնացքի մեքենավար Խոսե Գարսոն Ամոն հաստատել է, որ կտրուկ շրջադարձ կատարելիս ուշ է արգելակել գնացքը, ուրբաթ օրը տեղեկացրել է El País թերթը:
Նաեւ հայտնի է դարձել, որ Ամոն Facebook-ում արագության ցուցիչի նկարն էր տեղադրել, որից պարզ էր դառնում, որ գնացքը 200 կմ/ժ արագությամբ է սլացել:
Վթարից անմիջապես հետո նկարները հեռացվել էին: Այժմ մեքենավարը հիվանդանոցում է եւ գտնվում է հսկողության տակ, գրում է «Ինտերֆաքսը»:
Գալիսիայում գնացքի վթարի զոհերի թիվը հասել է 80-ի:
NEWS.am-ն ավելի վաղ հայտնել էր, որ ենթադրաբար գնացքը ռելսերից ընկել էր կտրուկ շրջադարձի պատճառով: EFE գործակալության տվյալով, մեքենավարը Գալիսիայի կառավարության ներկայացուցչի հետ զրույցում հաստատել է, որ գնացքն ընթանում էր 190 կմ/ժ արագությամբ:

Машинист разбившегося в Испании поезда Франсиско Хосе Гарсон Амо подтвердил, что слишком поздно стал тормозить на крутом повороте, сообщила в пятницу испанская газета El País.
Также стало известно, что Амо размещал в социальной сети Facebook фотографии спидометра, указывавшего на то, что поезд шел скоростью 200 км/ч. Сразу после крушения эти фотографии были удалены. Сейчас машинист поезда находится в больнице, он уже заключен под стражу, передает «Интерфакс».
Число погибших в результате крушения поезда в испанской Галисии достигло 80 человек.
Ранее Новости Армении-NEWS.am сообщало, что предположительно, поезд сошел с рельсов из-за того, что не вписался в крутой поворот. По сообщениям агентства EFE, машинист в беседе с представителем правительства Галисии подтвердил, что поезд двигался со скоростью 190 километров в час при максимальной разрешенной на данном участке — 80 километров в час.