Ադրբեջանը 1990-ականներին եւ 2000-ի սկզբին իսկապես մեծ քանակությամբ զենք ու զինամթերք է գնել, բայց դրանց մեծ մասը ոչ մի բանի պետք չէ: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց ռազմական փորձագետ Արկադի Գրիգորյանը:
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանը քանակական առումով շատ տեխնիկա ունի, բայց որակն անբավարար մակարդակի վրա է: «Հենց դրանով են պայմանավորված զենքի նոր խմբաքանակների գնման մասին անընդհատ հնչող հայտարարությունները»,- ասաց փորձագետը՝ հավելելով, որ Ադրբեջանի կողմից գնվող հնացած զենքը հետեւողականորեն էլ ավելի է հնանում:
«Բանակի լիարժեք վերազինման համար անհրաժեշտ է 50 մլդ դոլար եւ մոտ 5-10 տարի ժամանակ: Ադրբեջանն ունակ չէ միանգամից փոխել բանակի սպառազինությունը»,-ընդգծեց Գրիգորյանը: Նրա կարծիքով՝ ստիպված է խոստովանել, որ պատերազմի պատրաստ չէ:
Նշենք, որ օրերս ադրբեջանական լրատվամիջոցները հայտնել են վերջին 20 տարում Ադրբեջանի գնած սպառազինությունների մասին: Ըստ այդ հրապարակումների, Ադրբեջանը 1992-2012 թվականներին տարբեր երկրներից գնել է 321 միավոր տանկ, 264 ռազմական մեքենա, 400 հրետանային համակարգ եւ 21295 հրթիռ եւ հրթիռակիր, 64 ուսումնական եւ մարտական օդանավ, 24 ռազմական ուղղաթիռ:
Նշենք, որ Ռուսաստանը եւս Ադրբեջանին մոտ 1 մլրդ դոլարի սպառազինություն է վաճառել, այդ թվում «Սմերչ» համակարգեր:

Азербайджан в 1990-начале 2000 годов действительно закупил большое количество оружия и боеприпасов, но большая часть закупленного – никуда не годится. Об этом корреспонденту Новости Армении - NEWS.am заявил военный эксперт Аркадий Григорян.
По его словам, у Азербайджана в количественном плане техники много, но качество оставляет желать лучшего. Этим обусловлены постоянные заявления о закупке новых партий оружия, отметил эксперт, добавив, что закупленное Азербайджаном старое оружие стремительно стареет. «Для полного перевооружения армии необходимо около $50 млрд и время от 5 до 10 лет. Сразу поменять вооружение армии Азербайджану не под силу», - отметил Аркадий Григорян. По мнению эксперта, Азербайджану надо признать, что он не готов к войне.
Отметим, что на днях азербайджанские СМИ сообщили о закупленном за минувшие 20 лет вооружении. Согласно публикациям в СМИ, Азербайджан закупил в 1992-2012 годах в различных странах 321 единицу танка, 264 боевых машин, 400 артиллерийских систем и 21295 ракет и ракетопускателей, 64 учебных и боевых самолета, 24 боевых вертолета. В список не включены приобретенные Азербайджаном за последние годы в Израиле и Турции артиллерийские системы, беспилотные летательные аппараты, а также танки и боевые машины, ввоз которых начался в начале 2013 года по подписанному с Россией в 2012 году соглашению.