Ավստրալիայում բացվել  է ակվարիում, որն ընդունակ է ընդօրինակել օվկիանոսային ջրերի տաքացումը եւ բացատրել ծովաստղերի աճը, որոնք ոչնչացնում են Արգելապատնեշային Մեծ խութի մարջանները, հայտնում է France-Presse գործակալությունը։
Ազգային SeaSim ծովային ակվարիումը, որն արժեցել  է 31,4 մլն դոլար, բացվել է Ավստրալիայի արդյունաբերության նախարար Կիմ Կարրի նախաձեռնությամբ։ Նա հայտարարել է, որ ակվարիումը մարջանախութերի, ինչպես նաեւ տարածքային ջրերի պաշտպանության հզոր զենք կդառնա, հայտնում է Russia Today-ը;
Ավստրալիայի ծովային ուսումնասիրությունների ինստիտուտը (AIMS) ակվարիումը բնորոշում է որպես «աշխարհում ամենախելացին»: Ըստ  AIMS-ի գիտնական Մայք Հոլի՝ SeaSim-ն ունի անհավանական տեխնոլոգիաների փունջ: Հոլը պատմել է, որ  նախագծելուց առաջ ուսումնասիրողների թիմն այցելել է ամբողջ աշխարհի 40 ծովային ակվարիումներ: Վերջին տեխնոլոգիաները համադրվել են ավտոմատացման եւ կառավարման անհավանական մակարդակի հետ:
Նոր ակվարիումի շնորհիվ հետազոտողները կարող են կարգավորել ջրի ջերմաստիճանի, դրա թթվայնության, աղի պարունակության մեխանիզմները, ինչպես նաեւ հաստատել  իրենց որոշ հիպոթեզներ:
Սակայն ակվարիումի աշխատանքի համար առաջնայինը կդառնա ծովաստղերի աճի ուսումնասիրությունը: Ըստ հաշվարկների՝ նրանք 42% վնաս են հասցրել Ավստրալիայի Արգելապատնեշային Մեծ խութին,  որը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն ընդգրկել է Համաշխարհային ժառանգության ցանկում:

В Австралии открылся аквариум, который способен имитировать нагревание вод океана и объяснить рост морских звезд, уничтожающих кораллы Большого Барьерного рифа, передает информационное агентство France-Presse.
Национальный морской симулятор SeaSim, который обошелся в $31,4 млн, был открыт по инициативе министра промышленности Австралии Кима Карра. Он заявил, что аквариум станет мощным оружием для защиты коралловых рифов, а также обширных территориальных вод, передает Russia Today.
Австралийский институт морских исследований (AIMS) позиционирует аквариум как «самый умный в мире». По словам ученого AIMS Майка Холла SeaSim обладает набором невероятных технологий. Холл рассказал, что прежде, чем приступить к планированию, команда исследователей посетила более 40 морских аквариумов по всему миру. В устройстве симулятора последние технологии сочетаются с невероятным уровнем автоматизации и управления.
Благодаря новому аквариуму исследователи смогут наладить механизм определения температуры воды, ее кислотность, количество содержания солей и нутриента, а также подтвердить некоторые свои гипотезы.
Однако приоритетом для работы симулятора станет исследование стремительно растущего количества морских звезд. По подсчетам, они нанесли 42% ущерба Большому Барьерному Рифу, который Юнеско выбрал в качестве объекта Всемирного наследия.