HSBC բանկի բրիտանա-հոնկոնգյան ֆինանսական խմբի վերակազմավորումը անհարմարություններ կպատճառի 40 դիվանագիտական հյուպատոսարանների ու դեսպանությունների. բրիտանական բանկը հայտարարել է նրանց հաշիվները մոտ ապագայում փակելու մասին։ HSBC Holdings խումբը խնդրել է նրանց միջոցները տեղափոխել այլ ֆինանսական հաստատություններ։
Բրիտանական մամուլի տվյալներով՝ նման առաջարկությամբ նամակներ են ուղարկվել համապատասխան դիվանագիտական ներկայացուցչություններին։ Միջոցներն այլ բանկեր պետք է տեղափոխվեն երկու ամիսների ընթացքում։
HSBC-ի ներկայացուցիչները հայտարարում են, որ որոշումը կայացվել է խմբի՝ արդեն երկու տարի շարունակվող վերակազմավորման շրջանակներում։
Ինչպես հաղորդում է «Ֆոնտանկան», իրավիճակին միջամտել են բրիտանական ԱԳՆ ներկայացուցիչները, որոնք փորձում են աջակցել իրենց օտարերկրյա գործընկերներին՝ այլ բանկեր գտնելու հարցում։

Реструктуризация британско-гонконгской финансовой группы HSBC доставит неудобства 40 дипломатическим консульствам и посольствам - британский банк объявил о грядущем закрытии их счетов. Группа HSBC Holdings попросила их перевести счета в другие финансовые учреждения.
По данным британской прессы, письма с таким предложением направлены более чем сорока посольствам и представительствам иностранных государств – им предлагается перевести свои активы в другие банки в течение двух месяцев.
Представители HSBC, заявляют о том, что решение принято в рамках продолжающейся уже два года программы реструктуризации группы. Иностранные дипломатические представительства как клиенты банка не прибыльны и не соответствуют критерию «экономической эффективности».
Как сообщает «Фонтанка», в ситуацию пришлось вмешаться представителям британского МИД, которые пытаются подыскать своим иностранным коллегам другие банки для размещения счетов. При этом многие иностранные диппредставительства решили вообще отказаться от услуг британских банков по обслуживанию своих счетов.