ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրին օգոստոսի 5-ին հայտարարել է Ջեյմս Ուորլիքին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում ամերիկացի համանախագահ նշանակելու մասին: Նշենք, որ ԼՂ խնդրի կարգավորմամբ զբաղվող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում համանախագահներ կան նաեւ Ռուսաստանից եւ Ֆրանսիայից, հաղորդում է «ՌԻԱ նովոստին»:
«Նա բարձրակարգ դիվանագետ է, եւ ես վստահ եմ, որ նա զգալի աշխատանք։ կկատարի այդ կարեւոր պաշտոնում: ԱՄՆ-ը նախկինի պես կողմ է օգնել երկու կողմերին՝ հասնելու ԼՂ հակամարտության երկարատեւ եւ խաղաղ կարգավորման»,-ասված է Քերրիի հայտարարության մեջ:
Ուորլիքը իր պարտականությունների կատարմանը կանցնի սեպտեմբերից:
Նախկինում նա եղել է Աֆղանստանի եւ Պակիստանի հարցերով ԱՄՆ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչը եւ ԱՄՆ-ի ու Աֆղանստանի միջեւ անվտանգությանն երկկողմ համաձայնագրի շուրջ գլխավոր բանակցողը: Մինչ այդ (2009-2012թթ) նա զբաղեցրել է Բուլղարիայում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնը եւ աշխատել պետքարտուղարությունում պատասխանատու պաշտոններում:

Госсекретарь США Джон Керри 5 августа объявил о назначении Джеймса Уорлика (James Warlick) сопредседателем от США в Минской группе ОБСЕ, которая занимается урегулированием нагорно-карабахского конфликта.
«Он первоклассный дипломат, и я уверен, что он сделает замечательную работу на этом важном посту. США по-прежнему твердо привержены тому, чтобы помочь двум сторонам достичь долговременного и мирного решения нагорно-карабахского конфликта», - говорится в заявлении Керри. Уорлик приступит к своим обязанностям в сентябре, передает РИА Новости.
Уорлик ранее работал заместителем спецпредставителя президента США по Афганистану и Пакистану и главным переговорщиком по двустороннему соглашению по безопасности между США и Афганистаном. До этого он занимал пост посла США в Болгарии (2009-2012) и работал на ответственных должностях в госдепартаменте.