Եվրամիության հետ Ազատ առեւտրի համաձայնագիրը  պետք է դյուրացնի Հայաստանի եւ ԵՄ-ի տնտեսական կապերը: Այսօր՝ օգոստոսի 29-ին, նման կարծիք է հայտնել ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի հայկական մասնաճյուղի տնօրեն Ալեքսանդր Մարկարովը:
Ըստ նրա՝ հենց նման պայմանների պետք է ձգտի Հայաստանն այդ համաձայնագիրը ստորագրելիս: «Եվրամիության հետ տնտեսական կապերի ամրապնդումը, միաժամանակ Ռուսաստանն անշահավետ վիճակում չդնելով, Հայաստանի շահերից է բխում», – նշել է Ա. Մարկարովը:
Հարցի ռազմական բաղադրիչից խոսելով՝ Մարկարովը նկատել է, որ Եվրամիությունն, ի տարբերություն Ռուսաստանի, Հայաստանին եւ տարածաշրջանի այլ երկրներին անվտանգության երաշխիքներ չի տրամադրում:
«Ռուսաստանի հետ մենք նման փորձ ունենք, դրա օգնությամբ պետք է այսուհետ եւս ազգային անվտանգություն ապահովենք», – հայտարարել է Ալեքսանդր Մարկարովը:
Հիշեցնենք, Հայաստանի-ԵՄ Ասոցացման մասին համաձայնագիրը, որը ներառում է նաեւ Խոր եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու ստեղծման համաձայնագիր, պետք է նախաստորագրվի այս տարվա նոյեմբերին Վիլնյուսում կայանալիք Արեւելյան գործընկերության գագաթաժողովում:

YEREVAN. – Free trade area agreement with the EU will ease economic contacts between Armenia and the Union, political analyst Alexander Markarov said.
He believes Armenia must work to get these conditions by signing the agreement.
“Armenia is interested in strengthening economic ties with EU, at the same time not damaging relationship with Russia,” Markarov said during the Thursday media conference.
Speaking about the defense component, head of the Armenian branch of the Institute of CIS States noted that EU, unlike Russia, is not offering security guarantees for Armenia and other regional states.
Armenia is expected to initial Association Agreement, a core element of which is the Deep and Comprehensive Free Trade Agreement (DCFTA), during the Eastern Partnership summit in Vilnius.