Եվրամիության հետ Ազատ առեւտրի համաձայնագիրը  պետք է դյուրացնի Հայաստանի եւ ԵՄ-ի տնտեսական կապերը: Այսօր՝ օգոստոսի 29-ին, նման կարծիք է հայտնել ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի հայկական մասնաճյուղի տնօրեն Ալեքսանդր Մարկարովը:
Ըստ նրա՝ հենց նման պայմանների պետք է ձգտի Հայաստանն այդ համաձայնագիրը ստորագրելիս: «Եվրամիության հետ տնտեսական կապերի ամրապնդումը, միաժամանակ Ռուսաստանն անշահավետ վիճակում չդնելով, Հայաստանի շահերից է բխում», – նշել է Ա. Մարկարովը:
Հարցի ռազմական բաղադրիչից խոսելով՝ Մարկարովը նկատել է, որ Եվրամիությունն, ի տարբերություն Ռուսաստանի, Հայաստանին եւ տարածաշրջանի այլ երկրներին անվտանգության երաշխիքներ չի տրամադրում:
«Ռուսաստանի հետ մենք նման փորձ ունենք, դրա օգնությամբ պետք է այսուհետ եւս ազգային անվտանգություն ապահովենք», – հայտարարել է Ալեքսանդր Մարկարովը:
Հիշեցնենք, Հայաստանի-ԵՄ Ասոցացման մասին համաձայնագիրը, որը ներառում է նաեւ Խոր եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու ստեղծման համաձայնագիր, պետք է նախաստորագրվի այս տարվա նոյեմբերին Վիլնյուսում կայանալիք Արեւելյան գործընկերության գագաթաժողովում:

Соглашение о свободной торговле с Евросоюзом должно облегчить экономические связи Армении и ЕС. Такое мнение высказал журналистам 29 августа политолог,  директор армянского филиала Института стран СНГ Александр Маркаров.
По его мнению, именно к таким условиям должна стремиться Армения при подписании этого соглашения. «В интересах Армении укрепить экономические связи с Евросоюзом, в то же время, не ставя в невыгодное положение отношения с Россией», – отметил А. Маркаров.
Говоря о военной составляющей вопроса, Маркаров заметил, что Евросоюз, в отличие от России, не предлагает гарантий безопасности как для Армении, так и для других стран региона. «С Россией мы имеем такую практику. С ее помощью мы должны и дальше обеспечивать национальную безопасность», – заявил А. Маркаров.
Напомним, что Соглашение об ассоциации Армения – ЕС, в который входит и Соглашение о глубокой и всеобъемлющей свободной торговле, должен быть парафирован в ноябре 2013 г. на саммите Восточного партнерства в Вильнюсе.