Ճապոնական «Ֆուկուսիմա-1» վթարային ատոմակայանի ջրամբարներում ճառագայթման մակարդակոը 9 օրվա ընթացքում ավելացել է 18 անգամ: Այդ մասին հայտարարել է Tokyo Electric Power Co (Tepco) էլեկտրակայանի օպերատորը:
Շաբաթ օրն անցկացված չափումները ցույց տվեցին, որ ատոմակայանի ջրամբարներից մեկում ճառագայթումը կազմում է ժամում 1800 միլիզիվերտ. դա նշանակում է, որ ջրին մոտ կանգնած մարդը կվախճանվի չորս ժամվա ընթացքում: Նույն ջրամբարում օգոստոսի 22-ին անցկացված չափումները ցույց են տվել ժամում 100 միլիզիվերտ ցուցանիշ, գրում է Lenta.ru-ն:
Բացի այդ, օգոստոսին վարակված ջրի հերթական արտահոսքից «Ֆուկուսիմայում» ճառագայթման վտանգը ըստ միջազգային INES սանդղակի առաջին մակարդակից բարձրացել է երրորդ մակարդակի: Ավելի ուշ Ատոմային էներգետիկայի միջազգային գործակալությունում ճապոնական կողմի այդ քայլը քննադատվել էր. ԱԷՄԳ-ում համարել են, որ այն հասարակությանը թյուրիմացության մեջ է գցում՝ հարկադրելով գերագնահատել վտանգի մակարդակը:

Уровень радиации в резервуаре с водой на аварийной японской АЭС «Фукусима-1» за девять дней вырос в 18 раз. Об этом заявил оператор электростанции — Tokyo Electric Power Co (Tepco).
Проведенный в субботу замер показал, что радиация в одном из водных резервуаров АЭС составляет 1800 миллизивертов в час: это означает, что находящийся рядом с зараженной водой человек скончался бы в течение четырех часов. Замер, проведенный в том же резервуаре 22 августа, дал результат 100 миллизивертов в час, пишет Лента.ру.
Также в августе из-за очередной утечки зараженной воды уровень радиационной опасности на «Фукусиме» повысили с первой до третьей степени по международной шкале INES. Позднее Международное агентство по атомной энергии раскритиковало японскую сторону за этот шаг: в МАГАТЭ сочли, что он вводит общественность в заблуждение, заставляя переоценивать реальный уровень опасности.