Ճապոնիայի կառավարությունը պետբյուջեից ավելի քան 470 մլն դոլար կհատկացնի «Ֆուկուսիմա-1» ԱԷԿ-ում ռադիոակտիվ ջրերի արտահոսքը դադարեցնելու համար:
Միջոցների մեծ մասն ուղղվելու է հողի սառեցված ուղղահայաց շերտերից պատնեշներ կառուցելուն: Դա պետք է կանխի ջրի՝ օվկիանոսում հայտնվելը: Որոշում է կայացվել նաեւ ստեղծել պրոֆիլային նախարարների հանձնաժողով եւ ԱԷԿ-ում դրա բաժանմունքը, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»՝ վկայակոչելով Կիոդոյին:
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի կեսին հայտնաբերվել որ, որ «Ֆուկուսիմա-1»-ից մոտ 300 տոննա ռադիոակտիվ ջուր է արտահոսում: Չի բացառվում, որ այդ ջուրը օվկիանոսն է լցվում:
«Ֆուկուսիմա-1»-ի տարածքում ռադիացիայի ռեկորդային բարձր մակարդակ է արձանագրվել ջրում
Ավելի վաղ ատոմային էներգիայի վերահսկողության կոմիտեն արտահոսքի վտանգավորության մակարդակը INES-ի սանդղակով 3 աստիճան էր գնահատել:
«Ֆուկուսիմա-1»-ում ռադիոակտիվ վտանգը հասել է «լուրջ» մակարդակի
«Ֆուկուսիմա-1» ԱԷԿ-ում վթարը տեղի է ունեցել 2011թ մարտին Ճապոնիայում տեղի ունեցած 9 մագնիտուդով երկրաշարժից հետո:

Правительство Японии выделит из госбюджета более 47 миллиардов иен (около $470 миллионов) для устранения утечек радиоактивной воды на АЭС «Фукусима-1».
Большая часть средств будет направлена на создание барьеров из замороженных вертикальных слоев почвы. Это должно предотвратить попадание воды в океан. Кроме того, средства будут направлены на высокотехнологичные способы очистки воды от радиации. Также решено создать комиссию профильных министров и ее отделение на АЭС, сообщает РИА Новости со ссылкой на Киодо.
Напомним, в середине августа на АЭС «Фукусима-1» была обнаружена крупнейшая после аварии 2011 года утечка 300 тонн радиоактивной воды с содержанием радиоактивных веществ около 8,5 миллионов беккрелей на литр. Оператор станции компания ТЕРСО не исключает попадания этой воды в океан.
В воде рядом с «Фукусима-1» зафиксирован рекордно высокий уровень радиации
Ранее комитет по контролю над атомной энергетикой повысил уровень опасности утечки до третьего по шкале INES.
Радиоактивная опасность на Фукусиме-1 достигла «серьезного» уровня
Авария на АЭС «Фукусима-1» произошла после землетрясения магнитудой 9,0 на северо-востоке Японии 11 марта 2011 года.