Հակոբ Ինջիղուլյանը գիշերային պայմաններում մոլորվել եւ հայտնվել է Ադրբեջանի տարածքում, իսկ նրան հետ վերադարձնելուն հիմնականում խոչընդոտում է  Ադրբեջանի ղեկավարության հետ պետական կապի բացակայությունը: Այս մասին, այսօր՝ սեպտեմբերի 18-ին, ԵՊՀ-ի ուսանողների եւ դասախոսական կազմի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը՝ հավելելով, որ այդ ուղղությամբ աշխատանքները կատարվում են միջազգային կազմակերպության միջնորդությամբ:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանն անում է ամեն բան, որպեսզի իր զինվորին կարողանա հետ վերադարձնել հայրենիք: «Ադրբեջանի ղեկավարությունն ասում է, որ նա ցանկանում է երրորդ երկիր գնալ: Մեր կողմից հետեւյալ հայտարարությունն եմ արել, որ Հակոբի նկատմամբ իրավական հետապնդում երբեք չի լինի, քանի որ նա մոլորվել է: Երբեւէ ՀՀ զինված ուժերի պատմության մեջ չի եղել, որ Ադրբեջանի տարածք մոլորությամբ հայտնված զինծառայողը իրավական հետապնդման ենթարկվի եւ դատվի: Ես չէի ցանկանա, որպեսզի որեւէ մեկը լիներ Հակոբի տեղը եւ գերեվարման մեջ ընկներ: Մինչեւ օրս էլ չգիտենք, թե ինչպիսի ճնշումների տակ է նա, բայց մոտավորապես պատկերացնում ենք»,- հայտարարել է Սեյրան Օհանյանը:
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 7-ի լույս 8-ի գիշերը, ժամը 3:00-ի սահմաններում, ծառայությունն իրականացնելու ժամանակ, ըստ նախնական տեղեկությունների՝ տեղանքում չկողմնորոշվելու հետեւանքով 1991թ. ծնված շարքային զինծառայող Հակոբ Գեւորգի Ինջիղուլյանը, հատելով ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանը, հայտնվել է հակառակորդի պահպանության տակ գտնվող տարածքում: Մեկ օր անց նրան Բաքու են տարել: Միայն օգոստոսի 20-ին Կարմիր Խաչին հաջողվել է հանդիպել հայ ռազմագերուն:

Армянский солдат Акоп Инджигулян заблудился в ночных условиях и оказался на территории Азербайджана, а главным препятствием в вопросе его возвращения на родину является отсутствие государственных связей с руководством Азербайджана. Об этом на встрече со студентами и профессорско-преподавательским составом Ереванского государственного университета 18 сентября заявил министр обороны Армении Сейран Оганян, добавив, что работы в этом направлении проводятся при посредничестве международной организации.
По его словам, Армения делает все возможное для возвращения своего солдата на родину. «Руководство Азербайджана заявляет, что Инджигулян желает уехать в третью страну. С нашей же стороны я заявлял, что в отношении Инджигуляна уголовного преследования никогда не будет, поскольку он заблудился. В истории Вооруженных сил Армении никогда не было случая, когда заблудившийся военнослужащий подвергался бы уголовному преследованию и был осужден. Я бы не хотел, чтобы кто-либо оказался на месте Акопа и попал в плен. Мы до сих пор не знаем, какое давление оказывают на него, но приблизительно представляем», – сказал Сейран Оганян.
Напомним, что рядовой военнослужащий Акоп Инджигулян заблудился и оказался на подконтрольной азербайджанским ВС территории в ночь на 8 августа. Через день он был доставлен в Баку. Азербайджанская сторона под различными предлогами оттягивала посещение пленного солдата делегатами МККК. В первый раз представители МККК смогли посетить пленного лишь через 12 дней после пленения.