Հակոբ Ինջիղուլյանը գիշերային պայմաններում մոլորվել եւ հայտնվել է Ադրբեջանի տարածքում, իսկ նրան հետ վերադարձնելուն հիմնականում խոչընդոտում է  Ադրբեջանի ղեկավարության հետ պետական կապի բացակայությունը: Այս մասին, այսօր՝ սեպտեմբերի 18-ին, ԵՊՀ-ի ուսանողների եւ դասախոսական կազմի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը՝ հավելելով, որ այդ ուղղությամբ աշխատանքները կատարվում են միջազգային կազմակերպության միջնորդությամբ:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանն անում է ամեն բան, որպեսզի իր զինվորին կարողանա հետ վերադարձնել հայրենիք: «Ադրբեջանի ղեկավարությունն ասում է, որ նա ցանկանում է երրորդ երկիր գնալ: Մեր կողմից հետեւյալ հայտարարությունն եմ արել, որ Հակոբի նկատմամբ իրավական հետապնդում երբեք չի լինի, քանի որ նա մոլորվել է: Երբեւէ ՀՀ զինված ուժերի պատմության մեջ չի եղել, որ Ադրբեջանի տարածք մոլորությամբ հայտնված զինծառայողը իրավական հետապնդման ենթարկվի եւ դատվի: Ես չէի ցանկանա, որպեսզի որեւէ մեկը լիներ Հակոբի տեղը եւ գերեվարման մեջ ընկներ: Մինչեւ օրս էլ չգիտենք, թե ինչպիսի ճնշումների տակ է նա, բայց մոտավորապես պատկերացնում ենք»,- հայտարարել է Սեյրան Օհանյանը:
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 7-ի լույս 8-ի գիշերը, ժամը 3:00-ի սահմաններում, ծառայությունն իրականացնելու ժամանակ, ըստ նախնական տեղեկությունների՝ տեղանքում չկողմնորոշվելու հետեւանքով 1991թ. ծնված շարքային զինծառայող Հակոբ Գեւորգի Ինջիղուլյանը, հատելով ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանը, հայտնվել է հակառակորդի պահպանության տակ գտնվող տարածքում: Մեկ օր անց նրան Բաքու են տարել: Միայն օգոստոսի 20-ին Կարմիր Խաչին հաջողվել է հանդիպել հայ ռազմագերուն:

YEREVAN. – Hakob Injighulyan had gotten lost at night and found himself in Azerbaijani territory. And the absence of state contacts with the Azerbaijani leadership primarily prevents his return.
Armenian Defense Minister Seyran Ohanyan stated the aforesaid Wednesday during his talk with the students and faculty at Yerevan State University.
Ohanyan added that activities toward his return are carried out with mediation by the International Committee of the Red Cross (ICRC).
In his words, Armenia is doing everything to have its soldier return to his homeland.
“There will never be a legal prosecution against Hakob because had become lost. I would not want for anyone to be in Hakob’s place and become a captive. We still do not know what kind of pressures he is under, but we a rough idea,” Seyran Ohanyan said.
As Armenian News-NEWS.am informed earlier, Armenian soldier Hakob Injighulyan (born in 1991) found himself in the territory under the control of the adversary. According to preliminary information, Injighulyan turned up there on August 8 at around 3am, while carrying out his military service, by crossing the Nagorno-Karabakh Republic (NKR)-Azerbaijan border, and as a result of losing his orientation in the area. He was taken to Azerbaijani capital city Baku the next day. The ICRC was able to meet with the Armenian prisoners of war on August 20. To note, Injighulyan was made to wear the military clothing of the Azerbaijani army and give several interviews.