Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն պնդում է, որ ռուսական «Ուրալկալի» ընկերությունը սնանկ է, իսկ ընկերության ղեկավարությունը կանխամտածված կերպով է սադրել կալիումային սկանդալ, որպեսզի արժեզրկի բորսայում արժետոմսերն ու թքցնի իր խնդիրները:
«Ընկերությունը սնանկ է, եւ թող լինի մեկը, ով կհերքի իմ այսօրվա կարծիքը»,-ասել է Լուկաշենկոն՝ արտաքին-տնտեսական հարցերով ժողովի ժամանակ: «Երեւում է, որ այդ բորսայական ավազակները ցանկանում էին խնդիրները լուծել «Բելառուսկալիի» հաշվին»,-շարունակեձլ է Լուկաշենկոն, հավելելով, որ «հենց նրանց մոտ էլ ամեն ինչ կործանվել է»:
Լուկաշենկոն նաեւ կարծում է, որ շուկայի կործանման ֆոնին հեշտ էր կոծկել իրենց խնդիրները: «Գուցե հենց այդ էր ամբողջ սրիկայության գաղափարը»: Լուկաշենկոյին առաջարկել են խոշոր կաշառք՝ «Ուրալկալին» կես գնով ձեռք բերելու, սակայն նա հրաժարվել է եւ հենց այդ ժամանակ «նրանք տապալել են շուկան»: «Ես խոսում եմ «Ուրալկալիի» գլխավոր սեփականատիրոջ մասին»,-մանրամասնել է Լուկաշենկոն:
Նա նաեւ հայտարարել է, որ կարող է Ռուսաստան արտահանձնել «Ուրալկալիի» գլխավոր տնօրենին, որին ձերբակալել են Մինսկում, հաղորդում է ԲելՏԱ-ն:
Բելառուսի համար «պատմական դաշնակցի եւ ռազմավարական գործընկերոջ՝ Ռուսաստանի, հետ հարաբերությունների զարգացումն է»,հավաստիացրել է բելառուսական նախագահը:

Президент Беларуси Александр Лукашенко утверждает, что российская компаний «Уралкалий» является банкротом, и руководство компании намеренно спровоцировало калийный скандал с Беларусью, для того чтобы обвалить акции на бирже, чтобы скрыть свои проблемы.
«Предприятие - банкрот, и пусть кто-то опровергнет мое сегодняшнее высказывание», - сказал Лукашенко на совещании по внешнеэкономическим вопросам. «И, похоже, эти биржевые махинаторы хотели решить проблемы за счет «Беларуськалия», прихватив белорусское предприятие, повысить капитализацию своих активов и разом решить все проблемы», - продолжил Лукашенко, добавив, что «у них же самих все рухнуло - и котировки акций, и прибыль.
Лукашенко также считает, что на фоне обвала рынка легко было скрыть свои проблемы. «Может, в этом и был главный замысел всей аферы. Лукашенко предлагали, по его словам, «приличные взятки» для покупки «Беларуськалия» за полцены, но он отказался, и тогда «они взяли и обвалили рынок». «Я говорю о главном хозяине «Уралкалия», - уточнил Лукашенко.
Он также заявил, что может экстрадировать в Россию генерального директора ОАО «Уралкалий» Владислава Баумгертнера, задержанного в Минске, если с ним «действительно по закону разберутся», сообщает БелТА.
Главное для Белоруссии - развитие отношения с «историческим союзником и стратегическим партнером - Российской Федерацией», заверил белорусский президент. И в этом плане «калийный скандал ни в коем случае не должен стать камнем преткновения в отношениях» между двумя государствами.