Բրիտանացի բժիշկները նախազգուշացնում են, որ դաջվածքների թանաքից կուտակված տոքսինները կարող են հավաքվել օրգանիզմում եւ օնկոլոգիական հիվանդություններ առաջացնել: Էքսպերիմենտները ցույց են տալիս, որ թանաքի որոշ տեսակներ կանցերոգեններ են պարունակում: Գիտնականները պնդում են, որ թանաքն ընտրելիս խիստ վերահսկողություն է անհրաժեշտ:
Հետազոտության ղեկավարը զարմացել է, իմանալով, որ դաջվածքների բիզնեսում թանաքն ընտրելիս կանոնակարգող օրենքներ չկան: Նա հայտնաբերել է, որ կարմիր թանաքը պարունակում է սնդիկ, իսկ կարմիր եւ կապույտ թանաքները՝ կոբալտ: Այդ մետաղները հաճախ հանգեցնում են քաղցկեղի, փոխանցում է «Կոմսոմոլսկայա պրավդան»:
Համանման եւս մեկ հետազոտության արդյունքում պարզվել է, որ Եվրոպայում դաջվածքներ անելու համար օգտագործվող 21 թանաքներից 13-ում պարունակվում են կանցերոգեն նյութեր:
Մինչ այդ, ինչպես գրում է Mailon Sunday-ին, Ամերիկայում դեռեւս 2 տարի առաջ սեւ թանաքում հայտնաբերել են բենզոպիրեն, որը կենդանիների վրա փորձարկումների ժամանակ նրանց մոտ քաղցկեղ է առաջացրել:

Британские медики из университета Брэдфорда предупреждают, что токсины из татуировочных чернил могут собираться в организме и вызывать онкологические заболевания. Наночастички чернил могут попадать в кровь и откладываться в печени и селезенке, снижая способность организма выводить шлаки и вредные вещества. Эксперименты показывают, что некоторые виды чернил, используемых в салонах тату, содержат канцерогены. Ученые утверждают, что необходим строгий контроль при выборе чернил и красок для нанесения нательной живописи.
Десмонд Тобин, руководитель исследования, с изумлением узнал, что в татуировочном бизнесе нет никаких регулирующих законов при выборе чернил. Он с коллегами обнаружил, что красные чернила содержат ртуть, а зеленые и синие – кобальт. Эти металлы часто приводят к раку, передает «Комсомольская правда»
Параллельное исследование, проведенное профессором дерматологии из университета Копенгагена Йоргеном Серапом, позволило сделать вывод, что в 13 из 21 вида чернил, используемых в Европе при нанесении татуировок, содержатся канцерогенные вещества. Он тоже призывает к введению закона, обязывающего салон тату знакомить клиентов перед нанесением татуировок с составом чернил.
Между тем, в Америке, пишет Mailon Sunday, еще два года назад нашли в черных чернилах бензопирен, химическое вещество, которое во время испытаний на животных вызывал рак кожи.