2001թ. աշխարհում ՄԻԱՎ-ով վարակվածության դեպքերը կրճատվել են 33%-ով, ընդ որում` երեխաների մոտ՝ 52%-ով, ասված է երկուշաբթի ՄԱԿ-ի տարածած ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ ամենամյա զեկույցում:
Ըստ UNAIDS-ի` 2012թ. ամբողջ աշխարհում հաշվվում էր 35,3 միլիոն ՄԻԱՎ վարակակիր, որոնցից 70%-ը Աֆրիկայում՝ Սահարայից հարավ ընկած պետությունների բնակիչներ էին: Ըստ փորձագետների` 2012թ. գրանցվել էր ՄԻԱՎ-ի վարակվածության 2,3 միլիոն նոր դեպք, այդ թվում՝ 260 հազարը երեխաների մոտ: Մեկ տարվա ընթացքում շուրջ 1,6 միլիոն մարդ մահացել էին ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի հետ կապված հիվանդություններից, հայտնում է «Ֆրանս Պրեսը»:
2005թ. գրանցվել էր ՄԻԱՎ-ով վարակվածության 2,5 միլիոն դեպք, հիվանդության զոհ էր դարձել 1,8 միլիոն մարդ: Զեկույցում նշվում են ՄԻԱՎ վարակակիր հղի կանանց բուժելուն ուղղված լուրջ ջանքերը, որոնք թույլ են տալիս այս կամ այն չափով փրկել երեխային հիվանդությունը ժառանգաբար փոխանցելուց: Այսպես, դեռ 2009թ. ծնվելիս երեխային հիվանդությունը փոխանցելու հավանականությունը 31% էր: 2009թ. այդ ցուցանիշը նվազել էր մինչեւ 9%-ի, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:

Случаи ВИЧ-инфицирования по всему миру с 2001 года сократились на 33%, в том числе на 52% среди детей, говорится в распространенном в понедельник ежегодном докладе Объединенной программы ООН по ВИЧ/СПИД (UNAIDS).
Согласно оценкам UNAIDS, в 2012 году по всему миру насчитывалось около 35,3 миллионов ВИЧ-инфицированных, примерно 70% из них — жители государств к югу от Сахары в Африке. По данным экспертов, в 2012 было зарегистрировано 2,3 миллиона новых случаев ВИЧ-инфицирования, в том числе 260 тысяч — среди детей. Около 1,6 миллиона человек за год скончались от болезней, связанных с ВИЧ/СПИД, сообщает Франс Пресс.
В 2005 году было зафиксировано 2,5 миллиона новых случаев ВИЧ-инфицирования, жертвами болезни стали 1,8 миллиона человек. В докладе отмечаются серьезные усилия, направленные на лечение ВИЧ-инфицированных беременных женщин с помощью антиретровирусной терапии, которая позволяет в той или иной степени обезопасить ребенка от передачи болезни по наследству. Так, еще в 2009 году вероятность передачи болезни ребенку при рождении от ВИЧ-инфицированной матери составляла 31%. В 2009 году этот показатель снизился до 9%, передает РИА Новости.