ԱՄՆ-ի քաղաքացիական ավիացիայի դաշնային վարչությունը վերացրել է օդանավերում թռիչքի եւ վայրէջքի ժամանակ էլեկտրոնիկայից օգտվելու արգելքը: Նոր կանոններն ուժի մեջ կմտնեն հաջորդ տարվա սկզբին:
Սպասվում է, որ ուղեւորներին թույլ կտան չանջատել էլեկտրոնային գրքերը, MP3-նվագարկիչները եւ պլանշետները: Չնայած դրան՝ որոշ արգելքներ դեռեւս պահպանվում են: Նախկինի նման չի կարելի SMS ուղարկել եւ խոսել բջջային հեռախոսով, ինչպես նաեւ WiFi-ի միջոցով նամակ ուղարկել եւ ստանալ, հայտնում է The Australian-ը:
Համարվում է, որ էլեկտրոնային սարքերի ազդանշանները կարող են ազդել օդանավի համակարգի աշխատանքի վրա կամ էլ խախտել օդաչուների կապը ցամաքային ծառայությունների հետ: Արգելքն ԱՄՆ-ում գործել է 20 տարի: Պետք է նշել, որ բջջային հեռախոսների գոյության ամբողջ ընթացքում գրանցվել է միայն 75 դեպք, երբ սարքերը խանգարել են թռիչքին, հաղորդում է  Russia Today-ը:

Федеральное управление гражданской авиации США готово отменить запрет на пользование электронными приборами во время взлёта и посадки самолётов. Новые правила, скорее всего, вступят в силу в начале следующего года.
Как ожидается, авиапассажирам разрешат не выключать электронные книги, MP3-плееры и планшеты. Несмотря на это, некоторые запреты всe же сохранятся. В частности, по-прежнему нельзя будет отправлять SMS и говорить по мобильному телефону, а также отправлять и получать электронную почту через WiFi, сообщает The Australian.
Считается, что сигналы электронных приборов могут повлиять на работу бортовых систем самолeта или нарушить связь пилотов с наземными службами. Запрет на использование гаджетов на борту действовал в США в течение 20 лет. Стоит отметить, что за всe время существования мобильных телефонов было зафиксировано лишь 75 случаев, когда, по мнению экипажа, устройства мешали полeту, передает Russia Today.