Անցած շաբաթվա ընթացքում ադրբեջանական կողմը խախտել է հրադադարի ռեժիմը ԼՂՀ եւ Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի մի շարք հատվածներում: Ինչպես հաղորդում է Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունը, հակառակորդի կողմից ձեռնարկած բոլոր գործողությունները ստացել են ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի համարժեք պատասխանը:
Ըստ ԼՂՀ պաշտպանության նախարարության տվյալների՝ այս տարվա առաջին եռամսյակում ադրբեջանական կողմը 1088 անգամ խախտել է հրադադարի ռեժիմը՝ օգտագործելով զենքի տարբեր տեսակներ՝ «ԱԿ», «ԱԿՄ», «ՍՎԴ», «ԴՇԿ», «ՌՊԳ», «Ուտյոս»: ԼՂՀ բանակի դիրքերի ուղղությամբ ընդհանուր առմամբ բաց են թողել 7648 գնդակ:
Հատկապես ինտենսիվ էին խախտումները մարտին: Արձանագրված 454 խախտումների արդյունքում 2872 կրակոց է արձակվել, որոնցից 2553-ը «ԱԿ» եւ «ԱԿՄ» ինքնաձիգներից, 35-ը՝ խոշոր տրամաչափի՝ «Սեւ նետ» հրացանից, 193-ը՝ «ՍՎԴ»-ից, 91-ը «ՊԿ»-ից եւ այլն:

Last week Azerbaijan fired at Karabakhi positions on the contact line of NKR and Azerbaijani armed forces. According to NKR Defense Ministry, as a result of actions by NKR Defense Army the adversary was silenced.
According to NKR Defense Army operational data, 1088 ceasefire violations from Azerbaijanis side were registered in the first quarter of current year, mainly from AK-47, AKM, Dragunov sniper rifle, Black Arrow, DShK 1938 and RPG-7. Overall 7648 bullets were moulded from Azerbaijani side to NKR defensive posts.
High intensity of truce violations (454) was registered in March. 2872 bullets were fired, of which 2.553-from AK-47 and AKM, 35-Black Arrow, 193-Dragunov sniper rifle and 31-PK.