Նվազագույն աշխատավարձը Հայաստանում կարող է կրկին բարձրացվել: Համաձայն Հայաստանի կառավարության 2014թ. գործունեության ծրագրի, որն ընդունվել է Գործադիրի հունվարի 9-ի նիստում, աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարությունը կառաջարկի վերանայել «Նվազագույն աշխատավարձի մասին» օրենքը՝ հօգուտ քաղաքացիների եկամտի աճի, ինչպես նաեւ կենսաթոշակների բարձրացման ուղղությամբ աշխատանք կիրականացնի: Աշխատանքների արդյունքները նախատեսվում է ներկայացնել տարվա երկրորդ կեսին:
Հիշեցնենք, վերջին տարիներին նվազագույն աշխատավարձը երկու անգամ բարձրացել է՝ 2013թ. հուլիսի 1-ից հասնելով 45 հազար դրամի, իսկ 2014թ. հունվարի 1-ից՝ 50 հազար դրամի:
2014թ. միջին կենսաթոշակը կկազմի 36 հազար դրամ՝ 2013թ. 31 հազարի փոխարեն:
Բացի այդ, նախատեսվում է որոշում ընդունել, որտեղ կճշգրտվեն 18-ամյա անտուն անձանց ժամանակավոր կացարան տրամադրելու եւ հասարակությանը նրանց ինտեգրման հարցերը:
ԿԳ նախարարը նոյեմբերին նախատեսում է բուհերի վարձավճարների վերին շեմ սահմանել, ինչպես նաեւ 9-ամյա պարտադիր անվճար կրթական համակարգից անցում կատարել 12-ամյա միջնակարգ եւ միջնակարգ հատուկ համակարգի: Դպրոցներում, ինչպես եւ բուհերում, նախատեսվում է կիրառել կրեդիտային համակարգը:
Բացի այդ, Հայաստանի ոստիկանությունը նախատեսում է անձնական տվյալների իրավական բազայում փոփոխություններ կատարել՝ դրանց անձեռնմխելիության, անձնական եւ ընտանեկան կյանքի պաշտպանության մակարդակը եվրոպական ստանդարտներին հավասարեցնելու նպատակով:

Минимальная зарплата в Армении может быть снова повышена. Согласно программе действий Правительства Армении на 2014 год, принятой на заседании кабмина 9 января, в течение года Министерство труда и социальных вопросов предложит пересмотреть закон «О минимальной зарплате» в сторону роста доходов граждан, а также проведет работу по повышению пенсий. Результаты работ планируется представить во второй половине года. Напомним, за последний год минимальная зарплата повышалась дважды – до 45 тысяч драмов в месяц с июля 2013 года и до 50 тысяч – с 1 января 2014 года. Средняя пенсия в 2014 году составит 36 тысяч драмов, вместо 31 тысячи в 2013 году. Кроме того, планируется подготовить постановление, где будут уточнены вопросы предоставления временного жилья 18-летним бездомным лицам (в основном выпускникам  детдомов), а также организации работы по их интеграции в общество.
Министерство образования и науки в ноябре планирует установить верхний порог платы за обучение в вузах, а также перейти от обязательного бесплатного 9-летнего образования к полному 12-летнему среднему и среднему специальному. В школах, как и в вузах, планируется ввести кредитную систему.
Кроме того, Полиция Армении намечает подготовить изменения в правовой базе о личных данных, с целью довести стандарты их неприкосновенности, защиты личной и семейной жизни граждан до европейского уровня.