Պետք չէ ավելորդ աղմուկ հանել «Փաստաբանության մասին» օրենքներում չկայացած ուղղումների պատճառով: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում կառավարության այսօրվա նիստից հետո հայտարարել է Հայաստանի արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը: «Մենք եւս ամենագետ չենք ու բացարձակ ճշմարտության չենք տիրապետում: Մենք եւս մերժում ենք որոշ գաղափարներ»,-հայտարարել է նախարարը:
Ըստ նրա՝ մեկ տարվա ընթացքում նախարարությունը կմշակի համապատասխան օրենքի նոր ուղղում, որտեղ կվերանայվի Փաստաբանների պալատին կից հանարային պատպանի ինստիտուտի հանդեպ մոտեցումը, գաղափարախոսությունն ու վճարումները:
Հիշեցնենք, որ օրենքի նախագիծն առաջացրել էր Փաստաբանների պալատի դժգոհությունը: Իրավաբանները, պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանի գլխավորությամբ, ֆլեշմոբ էին անցկացրել ու դիմել Հայաստանի օմբուդսմենին:

Не нужно придавать излишней шумихи несостоявшимся поправкам в закон «Об адвокатуре». Об этом заявил журналистам после заседания правительства 23 января министр юстиции Армении Грайр Товмасян. «Мы тоже не всеведущи и не владеем абсолютной истиной. У нас тоже отвергаются какие-то идеи. Что-то отсеивается еще внутри министерства, что-то – на этапе общественных обсуждений», – заявил министр.
По его словам, в течение года министерство разработает новую версию поправок в Закон «Об адвокатуре», где будет пересмотрен подход к институту общественного защитника при Палате адвокатов и идеология их оплаты.
Напомним, в начале года Минюст прекратил обсуждение проектов по изменениям в Закон «Об адвокатуре» и «О государственной пошлине», которые предписывали для адвокатов ежегодную пошлину в размере 60 тысяч драмов (чуть меньше $150). Проекты вызвали недовольство Палаты адвокатов – юристы, во главе с председателем палаты Ара Зограбяном, провели флешмоб, а также обратились к Омбудсмену Армении.