Անցյալ տարվա արդյունքների համաձայն՝ Հայաստանի քաղաքացիների կողմից ստացված ոչ կոմերցիոն դրամական փոխանցումների գումարը կազմել է 1869,8 մլն դոլար: Ինչպես եւ նախկինում, Ռուսաստանին բաժին է հասնում առյուծի բաժինը՝ 1606,6 մլն դոլար(կամ ընդհանուր գումարի 85,9 տոկոսը): Հաշվի առնենք նաեւ այն, որ կոմերցիոն բանկերին բաժին է հասնում դրամական փոխանցումների 80 տոկոսը: Ելնելով սրանից՝ Ռուսաստանից դրամական փոխանցումները ընդհանուր ծավալը կազմել է 2 մլրդ դոլար:
Հավելենք, որ ռուսական «մուտքերի ու ելքերի» համահարաբերակցությունը 8,9 անգամ ցուցանիշով, երկրորդ տեղում է Ղազախստանից հետո(11,0 անգամ): Ուկրաինայում, օրինակ, հարաբերակցությունը 1,1 անգամ է: Առանձին երկրների հետ մնացորդը բացասական է՝ Չինաստանի հետ 10,4 մլն դոլար, Թուրքիայի հետ՝ 2,5 մլն դոլար:
Երկրում արտարժույթի ռեսուրսների ուղղությամբ նման անհամամասնությունը բացասական է գնահատվում: Միջազգային ֆինանսական կառույցների վարկերը սպառվել են, օտարերկրյա ուղղակի ներդրումները կրճատվել են, մեր պետությունը մուտք է գործել նշված վարկերի մարման փուլ:
Երկրի Կենտրոնական բանկի Միջազգային մաքուր պահուստները տարվա կտրվածքով աճել են 1,5 անգամ՝ հասնելով 628,4 մլրդ դրամի(ավելի քան 1,6 մլրդ դոլար): Տեղեկության համար նշենք, որ անցյալ տարի Հայաստանի արտաքին առեւտրաշրջանառության մնացորդը կազմել է մոտ 2,78 մլրդ դոլար:
«Բնակչության» մոտ առկա արտարժույթը պահովում է կոմերցիոն բանկերում: Անցյալ տարվա դեկտեմբերի դրությամբ դրանց թիվն աճել էր 20 տոկոսով՝ գերազանցելով 790,2 մլրդ դրամը:
Կոմերցիոն բանկերում արտարժույթով վարկերը անցյալ տարի դեկտեմբերին 1030,9 մլրդ դրամ էին կազմում, իսկ տեղական արժույթով՝ 627,8 մլդր դրամ:
Ընդ որում մեր աշխատանքային միգրանտների ապագան Ռուսասատանում մշուշապատ է: Մի կողմից խստացվում են մուտքի պայմանները միգրանտների համաչ, մյուս կողմից տնտեսությունը հավելյալ աշխատուժի կարիք ունի: Անցյալ տարի Հայաստանի 23,4 հազար քաղաքացու արգելվել էր մուտքը Ռուսաստան:
Բացի այդ, Հայաստանի մոտ 170 հազար քաղաքացի ժամկետից ավել է գտնվում է Ռուսաստանում: Հայրենիք վերադառնալիս՝ նրանց կարգեկվի մուտքը Ռուսաստաբ: Չի բացառվում, որ Հայաստան փոխանցումների մի հատվածը պատկանում է հենց այս խմբին: Հասկանալի է, որ արգելքը կազդի Հայաստանի տնտեսության ու ընտանիքնեիկ կենսամակարդակի վրա:
Խնդիրը պետք է լուծի մեր կառավարությունը, նախ Ռուսաստանի հետ կարգավորի այնտեղ անօրինական հիմունքներով գտնվող Հայաստանի քաղաքացիներին վերաբերող հարցերը: Բացի այդ, անհրաժեշտ է սահմանազատել մեր աշխատանքային միգրանտների արտագաղթի աշխարահագրությունը: Պարզ է, որ նման կախվածությունը մեկ երկրից իր մեջ լուրջ ռիսկեր է պարունակում:

По итогам прошлого года, сумма трансфертов некоммерческого характера, полученных гражданами Армении через систему банков страны, достигла $1869,8 млн. Как и ранее, на Россию пришлась львиная доля – $1606,6 млн. (или 85,9% от общей суммы). Учтем к тому же, что на коммерческие банки приходится порядка 80% притока трансфертов в нашу страну. Исходя из этого, общий объем трансфертов из России можно оценить в $2 млрд.
Нелишне добавить, что по соотношению «приток-отток» трансфертов Россия, с показателем в 8,9 раза, находится на втором месте, после Казахстана (11,0 раза). По Украине, например, соотношение снижается до 1,1 раза. С отдельными странами у нас вообще отрицательное сальдо в потоках трансфертов: по Китаю – в $10,4 млн., Турции – $2,5 млн.
Не вдаваясь в причины этого, заметим лишь, что по линии ресурсов валюты в стране такой дисбаланс можно расценить негативно. Кредиты от международных финансовых структур поиссякли, иностранные прямые инвестиции сократились, наше государство вступило в фазу погашения отмеченных кредитов.
Чистые международные резервы (ЧМР) Центробанка страны, по состоянию на конец декабря, возросли в годовом исчислении в полтора раза, достигнув 628,4 млрд. драмов. Если применить программный курс доллара США ($1 = 385 драмов) то получим сумму, превышающую планку в $1,6 млрд. Для справки: отрицательное сальдо во внешнеторговом обороте Армении в прошлом году составило (без гуманитарной помощи) почти $2,78 млрд.
Часть иностранной валюты, имеющейся у «населения», оседает во вкладах в коммерческих банках. По состоянию на конец прошедшего декабря, сумма этих сбережений увеличилась в годовом исчислении на 20%, превысив 790,2 млрд. драмов (по среднему курсу валют в Армении за прошлый год это эквивалентно почти $1,3 млрд.).
Сумма кредитов коммерческих банков в иностранной валюте составила на конец декабря прошлого года 1030,9 млрд. драмов, а вот в национальной валюте намного меньше – 627,8 млрд. драмов. Сравнение этих показателей наглядно иллюстрирует роль иностранной валюты, а заодно и трансфертов, в экономике страны.
Между тем перспективы работы наших гастарбайтеров в «благодатной» для этого России ныне несколько туманные. С одной стороны, ужесточаются правила въезда для всех мигрантов, с другой – экономика этой страны нуждается в дополнительной рабочей силе. Укажем, что в прошлом году во въезде в Россию было отказано 23,4 тыс. наших граждан, а по состоянию на 8 февраля текущего года – еще 8 тыс.
Кроме этого, примерно 170 тыс. наших граждан превысили сроки пребывания в России. Возвратившись на родину, эта категория лиц лишится на три года права въезда в эту страну. Не исключается, что ощутимую часть поступивших в Армению трансфертов обеспечил этот контингент наших мигрантов. Понятно, что грядущий запрет на въезд в Россию этих граждан будет иметь довольно тяжелые последствия как для экономики Армении, так и для уровня жизни их семей на родине.
Решить проблему должно наше правительство, на первых порах урегулировав с Россией вопросы незаконно пребывающих в последней граждан Армении. Помимо этого, необходимо последовательно диверсифицировать географию миграции наших гастарбайтеров. Предельно ясно, что столь чрезмерная зависимость от одной-единственной страны таит в себе серьезные риски.