ԱՄՆ-ում դատարանը 3 տարվա ազատազրկման է դատապարտել 84-ամյա միանձնուհուն՝ ատոմային զենքի դեմ ուղղված բողոքի ակցիային մասնակցելու համար: Ակցիան կազմակերպվել էր 2012-ի հուլիսին Թեննեսի նահանգի ուրանի պահեստարանի մոտ:
Այդ գործով եւս երկու մարդ դատապարտվել է ավելի քան 5-ական տարվա ազատազրկման, հաղորդում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Միանձնուհին դատարանում հայտարարել է, որ չի զղջում իր արարքի համար եւ ափսոսում է, որ անցել է 70 տարի, մինչեւ համարձակություն է ունեցել նման քայլի գնալ:
Բողոքի ակցիայի մասնակիցները 2012թ. հուլիսին ներթափանցել են Y-12 ուրանի պահպանման համալիր, որտեղ բողոք արտահայտող պաստառներ են պահել ու դրանց վրա մարդկային արյուն լցրել։

Суд в США приговорил 84-летнюю монахиню к трем годам тюрьмы за участие в акции протеста против атомного оружия, устроенной на урановом хранилище в штате Теннесси в июле 2012 года.
Еще двое подсудимых по этому делу были осуждены более чем на пять лет заключения, сообщает русская служба BBC.
Выступая на судебном заседании, монахиня заявила, что не раскаивается в содеянном и жалеет лишь о том, что прошло 70 лет, прежде чем она решилась на такой поступок.
Участникам акции удалось перебраться через забор и проникнуть в одну из наиболее охраняемых частей комплекса, где они развернули баннеры с протестными лозунгами и отбили небольшой кусок стены.