Ադրբեջանում, ինչպես երեւում է, որոշել են վերանայել Թուրքիայի հետ հարազատական վասալային հարաբերությունները եւ ինքնուրույն կյանք սկսել:
Ադրբեջանցի քաղաքագետ Ասիմ Մոլլազադեն «Մոսկովսկի կոմսոմոլեց»-ին հայտարարել է, որ «Ադրբեջանի անկախությունը միշտ լինելու է իր արտաքին քաղաքականության ու ռազմավարության անկյունաքարը»:
«Մենք բազմիցս եւ ուղիղ խոսել ենք այն մասին, որ ոչ Մոսկվան, ոչ Վաշինգթոնը, ոչ Բրյուսելը, ոչ Անկարան չեն կարող հավակնել Ադրբեջանի համար ավագ եղբոր կարգավիճակին: Մեզ պետք են գործընկերներ, ընկերներ, բարի հարեւաններ, բայց Ադրբեջանը ոչ մեկին թույլ չի տա թելադրել իր կամքը եւ սովորեցնել մեզ՝ ինչպես ապրել»,-ասել է Մոլլազադեն:
Միաժամանակ, Ադրբեջանը Թուրքիան անվանելով իր «ավագ եղբայրը», փորձում է իր կամքը փաթաթել Անկարայի վզին: Հենց դրանով է պայմանավորված այն, որ Թուրքիան հրաժարվում է  դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել Հայաստանի հետ:

It seems Azerbaijan has decided to reassess the relative-vassal relations with Turkey, and to start an independent life.
Azerbaijani political scientist Asim Mollazade told Moscow-based Moskovskiy Komsomolets daily that, “The independence of Azerbaijan will always be the cornerstone of its foreign policy and strategy.”
“Neither Moscow nor Washington nor Brussels nor Ankara can claim the status of Azerbaijan’s big brother.
“We [, Azerbaijan,] need partners, friends, good neighbors, but Azerbaijan will allow no one to impose its will [upon us] and teach us how to live,” Mollazade stated.