Բելգիայի «ISIS Chocolates» շոկոլադի արտադրությունը անվանումը փոխել է «Libeert»-ի, երբ վաճառքը կրճատվել է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպության անվան հետ նույնահունչ լինելու հետեւանքով, գրում է The Independent-ը:
«Իսլամական պետությունը» նախկինում կոչվում էր «Իրաքի եւ Լեւանտի իսլամական պետություն», որն անգլերեն տարբերակում ISIS հապավումն ուներ: Ահաբեկչական կազմակերպության միջազգային տարածումից հետո շոկոլադը, չնայած որ ընկերությունը հիմնադրվել էր 1923թ., սկսել է գնորդների մոտ ասոցացվել բացառապես ահաբեկիչների հետ, փոխանցում է Gazeta-ն:
Ընկերության տնօրենը նշել է, որ առավել զգալի է ԱՄՆ-ից եւ Մեծ Բրիտանիայից ամանորյա պատվերների կրճատումը։
Այնուամենայնիվ, շոկոլադի սուրբծննդյան խմբաքանակը վաճառքում հայտնվել է հին անունով։ Բրենդի վերջնական անվանափոխությունը ընկերությունը նախատեսում է 2015թ. հունվարին։

Belgium chocolate maker “ISIS Chocolates” has changed its name to “Libeert” after the company experienced a slump in sales due to its name association with the Islamic terrorist group, The Independent reported.
The present-day Islamic State terrorist group was earlier called the Islamic State of Iraq and the Levant (ISIS), which dominated international news headlines. As a result, the name of the Belgian chocolate company, which was founded in 1923—as “Italo Suisse” but the name was changed to “ISIS” at the close of last year—, began to be associated among its customers solely with this Islamic terrorist group, Gazeta.ru reported.
“When we saw that the orders, which were planned to get in at the beginning September for this Christmas, they didn’t come in from the [United] States or the UK, and we said: ‘What’s going on here?’” said company director Ignance Libeert.
But their chocolates have already been sent to shops for Christmas, and with the old name, and the name change will not be complete until January 2015.