Հարավային Սուդանի հակամարտող կողմերին եւս 15 օր են տվել պայմանավորվածություններ ձեռք բերելու համար, որոնք վերջ կտային երկրի զինված հակամարտությանը։
Արեւելյան Աֆրիկայի առաջնորդները երկրին սպառնացել են պատժամիջոցներով՝ ներառյալ իրենց երկրներ մուտքի արգելումը եւ զենքի մատակարարման էմբարգոն, եթե համաձայնագիրն այդ ժամկետում չկնքվի։
Ըստ բանակցություններում միջնորդի խոսքի՝ Հարավային Սուդանի նախագահ Սալվա Կիհիրը եւ ապստամբների առաջնորդ Ռիեկ Մաշարը փոխզիջման են հանգել իշխանությունը բաժանելու հարցում, փոխանցում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Սակայն սա նման առաջին համաձայնությունը չէ: Կողմերը շարունակում են մեղադրել միմյանց  խաղաղ պայմանավորվածությունները խախտելու մեջ:
Անցյալ տարվա դեկտեմբերի կեսերին մարտերն սկսվելուց ի վեր զոհվել է առնվազն 10 հազար մարդ, 1,8 մլն մարդ ստիպված է եղել լքել տունը։

Противоборствующим сторонам в Южном Судане дали еще 15 дней на достижение договоренностей, которые должны положить конец вооруженному конфликту в стране.
Восточноафриканские лидеры пригрозили стране санкциями, включая запреты на въезд в свои страны и эмбарго на поставки оружия, если соглашение не будет достигнуто в этот срок.
По словам посредника на переговорах, президент Южного Судана Сальва Киир и лидер повстанцев Риек Машар пришли к компромиссу относительно раздела власти, передает Русская служба BBC.
Однако это не первое подобное соглашение. Стороны продолжают обвинять друг друга в нарушении мирных договоренностей.
С начала боев в середине декабря прошлого года погибли по меньшей мере 10 тысяч человек, 1,8 миллиона человека были вынуждены покинуть свои дома.