Լեհաստանի անկախության օրվան նվիրված բազմահազարանոց երթը վերաճել է անկարգությունների: Լեհաստանի ոստիկանությունը ջրցան մեքենաներ է կիրառել՝ փակ դեմքերով հարյուրավոր մարդկանց ցրելու համար, փոխանցում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Աղբյուրը նշում է, որ խռովություններն սկսել են, երբ երթի մի խումբ մասնակիցներ բաժանվել են հիմնական երթից եւ սկսել քարեր նետել ոստիկանների վրա: Վիրավորվել են մի քանի ոստիկան եւ երթի մասնակից:
Աղբյուրը նշում է, որ Լեհաստանում նման երթերը չորրորդ տարին անընդմեջ վերաճում են բռնության: Անցյալ տարի երթի մի խումբ մասնակիցներ փորձել էին հարձակվել Վարշավայում Ռուսաստանի դեսպանատան վրա: Դրանից հետո Լեհաստանի նախագահ Բրոնիսլավ Կոմորովսկին ստիպված էր եղել ներողություն խնդրել Ռուսաստանից:
Նոյեմբերի 11-ին Լեհաստանը նշում է պետական ինքնիշխանության վերականգնումը. 1918թ. Առաջին համաշխարհային պատերազմի հետեւանքով տարածքները, որոնք շուրջ 120 տարի բաժանված էին եղել Ռուսական կայսրության, Պրուսիայի եւ Ավստրո-Հունգարիայի միջեւ, միավորվել էին Լեհաստանի Երկրորդ Հանրապետությունում:

Прошедший в Польше в День независимости страны марш с участием тысячи людей перерос в беспорядки. Польская полиция применила водометы для разгона сотен людей с закрытыми лицами, передает Русская Служба BBC.
Как уточняет источник, столкновения начались, когда группа участников акции откололась от основного шествия и стала забрасывать полицейских камнями и петардами. Несколько человек были арестованы. Травмы получили несколько полицейских и участников марша.
Проведение подобных маршей в Польше, как отмечает источник, омрачается насилием четвертый год подряд. В прошлом году группа участников акции попыталась напасть на российское посольство в Варшаве. После этого президент Польши Бронислав Коморовский был вынужден извиниться перед Россией.
Польша 11 ноября отмечает восстановление государственного суверенитета: в результате Первой мировой войны в 1918 году территории, которые более 120 лет были поделены между Российской империей, Пруссией и Австро-Венгрией, объединились в так называемую Вторую Польскую республику.