Ռուսաստանի եւ Վրաստանի ժողովրդական արտիստուհի Թամարա Գվերդցիտելին ցանկանում է դատի տալ Վրաստանի մշակույթի պալատի ղեկավար Դավիդ Օկիտաշվիլիին, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Ըստ Գվերդցիտելիի՝ Ռուսաստանի մասին երգ կատարելուց հետո Օկիտաշվիլին իրեն մեղադրել է  վրաց զինվորների նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունքի մեջ:   «Ես զայրացած եւ խորապես վիրավորված եմ պարոն Օկիտաշվիլիի հայտարարությունից: Չեմ պատրաստվում արդարանալ, որ աշխատում եմ Ռուսաստանում, եւ իմ երգացանկում կա երգ Ռուսաստանի մասին, որը կատարում եմ Սոսո Պավլիաշվիլիի հետ զուգերգում, այն ձայնագրվել է 2005 թ., այլ ոչ հիմա, ինչպես հայտարարում է Օկիտաշվիլին: Ես առաջիկա օրերին  Վրաստան եմ գալիս եւ անպայման դատի եմ տալու՝ իմ պատիվը վիրավորելու համար», — խոստանում է երգչուհին:
Ավելի վաղ քաղաքական գործիչը հայտարարել էր, որ կատարելով «Իմ Ռուսաստան» երգը, Սոսո Պավլիաշվիլին եւ Թամարա Գվերդցիտելին «տրորել են զոհված վրացի զինվորների գերեզմանները»: Օկիտաշվիլին պնդում է, որ երբեք թույլ չի տա արտիստներին համերգ ունենալ Վրաստանում: Նշվում է, որ Պավլիաշվիլին Օկիտաշվիլիի երեխայի կնքահայրն է:
Թամարա Գվերդցիտելին Ռուսաստանի, Վրաստանի եւ Ինգուշեթիայի ժողովրդական արտիստուհի է: 2010 թ.  ՌԴ նախագահի հրամանագրով նա արժանացել է Պատվո  շքանշանի՝  «բազմազգ մշակույթի, արվեստի, կրթության եւ բարեկամության ամրապնդման զարգացման գործում ունեցած իր ավանդի համար»:

Народная артистка России и Грузии Тамара Гвердцители хочет подать в суд на руководителя Палаты культуры Грузии Давида Окиташвили, сообщает РИА «Новости»
По заявлению Гвердцители, после исполнения певицей песни о России Окиташвили обвинил ее в неуважении к грузинским солдатам. «Я возмущена и глубоко оскорблена из-за заявления господина Окиташвили. Не собираюсь оправдываться из-за того, что работаю в России и в моем репертуаре есть песня про Россию, которую я исполняю в дуете с Сосо Павлиашвили, которая была записана в 2005 году, а не сейчас, как заявляет господин Окиташвили. Я приезжаю в Грузию в ближайшие дни и обязательно подам в суд за оскорбление моей чести», — обещает певица.
Ранее политик заявил, что, исполнив песню «Моя Россия», Сосо Павлиашвили и Тамара Гвердцители «растоптали могилы погибших грузинских солдат». Окиташвили утверждает, что никогда не разрешит артистам провести концерт в Грузии. Отмечается, что Павлиашвили является крестным отцом ребенка Окиташвили.
Тамара Гвердцители — народная артистка России, Грузии и Ингушетии. В 2010 году указом президента России удостоена ордена Почета «за большой вклад в развитие многонациональной культуры, искусства, образования и укрепление дружбы».