Վրաստանում այս տարվա առաջին քաղաքական իրադարձությունը եղավ Petrocas Energy Group-ի եւ ռուսական «Ռոսնեֆթ» ընկերության միջեւ կնքված խոշոր գործարքը: Միլիարդատեր Դավիթ Յակոբաշվիլիին պատկանող Petrocas-ը «Ռոսնեֆթին» է վաճառել բաժնետոմսերի 49%-ը: Գործարքն ընդդիմության եւ արեւմտյան կողմնորոշում ունեցող փորձագետների մոտ բողոքի ալիք է առաջացրել. վերջինները «Վրաստան հզորագույն ռուսական պետական կորպորացիայի ներթափանցում են տեսնում»:
Չի կարելի ասել, որ ՌԴ-ի պետական ընկերությունները մինչեւ օրս ընդհանրապես չեն գործառել Վրաստանում: «ԵԷՍ Ռոսիի» ընկերությունը թբիլիսյան «Թելասի» էլեկտրաբաշխիչ ցանցը հետ էր գնել ամերիկյան AES ընկերությունից, եւ ընդամենը մեկ տարվա ընթացքում լուծել մայրաքաղաքի բնակիչների՝ էլեկտրաէներգիայի կայուն մատակարարման «պատմական» հարցը: Սակայն Միխայիլ Սահակաշվիլիի համախոհները դեռ այն ժամանակ՝ 2003թ.-ին, լինելով ընդդիմություն, բողոքել են «Լիբերալ կայսրության հայեցակարգի հեղինակ համարվող Անատոլի Չուբայսի ընկերության չարամիտ ներթափանցման դեմ»:
Այսօր նրանք բողոքում են արդեն «Ռոսնեֆթի» դեմ: Թեեւ ինչպես առաջին, այնպես էլ երկրորդ դեպքում խոսքը մասնավոր ընկերության՝ սեփական ակտիվներն առավել շահեկանորեն վաճառելու որոշման մասին է: Այդուհանդերձ, նախկին նախագահի համախոհները ճեպազրույցներ են անցկացնում՝ պահանջելով չեղարկել գործարքը՝ այն որակելով որպես «Վրաստանի պետական շահերին խիստ վնասող»:
Ինչո՞ւ հանկարծ ռուսական նավթային հսկան որոշեց գնել Petrocas բաժնետոմսերի՝ ամենեւին էլ ոչ վերահսկիչ փաթեթը: Դավիթ Յակոբաշվիլիի ընկերությունը տիրապետում է ոչ միայն Gulf բենզալցակայանների ցանցին, այլ նաեւ Փոթի նավահանգստային քաղաքի մոտակայքում գտնվող նավթային տերմինալին: Վերջին տարիներին «Ռոսնեֆթն» այդ տերմինալն օգտագործել է դեպի Հայաստան նավթի եւ նավթամթերքի վերբեռնման համար: Դատելով ամեն ինչից՝ Մոսկվայում որոշել են ուժեղացնել Եվրասիական տնտեսական միություն մտած պետությանը նավթամթերքի մատակարարման գծի նկատմամբ վերահսկողությունը: Նման աշխարհաքաղաքական մոտեցումը լիովին տեղավորվում է Կրեմլի՝ ՌԴ-ն Հարավային Կովկասի հետ միացնող նոր հաղորդակցությունների կառուցման եւ հների վերականգնման ռազմավարության մեջ:
Խոսքը, մասնավորապես, Աբխազիայի միջով երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնման եւ Ավարոկախեթինյան ավտոմայրուղու վերականգնման մասին է: Նավթամթերքների բեռնման գիծը Հայաստանի կենսունակության ապահովման կարեւոր օղակն է: Վրացական մամուլում նույնիսկ ենթադրություններ էին հնչում, որ «Ռոսնեֆթը» մտադիր է ձեռք բերել Petrocas-ի բաժնետոմսերի վերահսկիչ փաթեթը, սակայն վրացական ընկերության փոխնախագահ Նիկո Մչեդլիշվիլին «Կովկասի Լրաբերին» տված հարցազրույցի ժամանակ հերքել էր այդ հաղորդագրությունները. «Բաժնետոմսերի վերահսկիչ փաթեթը նախկինի նման պատկանում է Դավիթ Միխայիլովիչ Յակոբաշվիլիին»:
Գործարքի արժեքը գաղտնի է պահվում: Միայն հայտնի է, որ Petrocas Energy Group-ի վերահսկիչ կամ արգելափակող փաթեթի վաճառքի մասին բանակցությունները սկսվել են դեռեւս 2013թ. աշնանը, երբ Հայաստանը հրաժարվեց ստորագրել ԵՄ-ի հետ Ասոցացման համաձայնագիրը եւ Մաքսային միությանն անդամակցելու ցանկություն հայտնեց, սակայն անմիջապես բարձրաձայնեց «Ընդհանուր սահմանների բացակայության պայմաններում Մաքսային միության երկրների հետ կայուն հաղորդակցական ուղիների» մասին հարցը:
Ընդհանուր առմամբ, Թբիլիսիում այս ամբողջ պատմությունը դիտարկվում է կատարելապես այլ լույսի ներքո՝ որպես ռուսական հսկայի (ըստ էության, հենց ռուսական պետության) «երկրի կարեւորագույն հաղորդակցությունները եւ ամբողջ սեւծովյան ափամերձ շրջանը ձեռքը վերցնելու ցանկություն»:
Վրացական ընդդիմությունը վկայակոչում է, որ «Ռոսնեֆթն» ակտիվորեն աշխատում է Աբխազիայում՝ դրանով իսկ խախտելով «Օկուպացված տարածքների մասին օրենքը»: Պաշտոնական տեսակետից սա կարող է բաժնետոմսերի գնումից եւ վերաբաշխումից հրաժարվելու համար վճռորոշ փաստարկ հանդիսանալ: Սակայն դատելով կառավարական շրջանների առաջին արձագանքից՝ վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին դեռեւս չի համարձակվում նման արմատական քայլ անել, քանի որ Մոսկվայում դա կարող է ընկալվել որպես Սահակաշվիլիի ժամանակների վերադարձ՝ առճակատող տրամաբանությամբ, ուստի գործարքի «կամային խզումը» կարող է հանգեցնել վրացական ապրանքների նկատմամբ ռուսական էմբարգոյի վերականգնմանը:

Первым политическим событием наступившего года в Грузии стала крупная сделка между Petrocas Energy Group и российской государственной компанией «Роснефть». Petrocas, принадлежащая миллиардеру Давиду Якобашвили, продала «Роснефти» 49% акций. Сделка вызвала бурю протеста со стороны оппозиции и прозападно настроенных экспертов, усмотревших в ней «проникновение в Грузию наиболее могущественной российской госкорпорации».
Нельзя сказать, что государственные компании РФ до сих пор вообще не оперировали в Грузии. Тбилисскую электрораспределительную сеть «Теласи» РАО «ЕЭС России» выкупила у американской компании AES и всего за год решила «историческую» проблему стабильного снабжения электричеством жителей столицы. Но соратники Михаила Саакашвили еще тогда, в 2003 году, будучи в оппозиции, протестовали против «злобного проникновения в Грузию компании Анатолия Чубайса», считавшегося автором концепции «либеральной империи».
Сегодня они протестуют уже против «Роснефти». Хотя как в первом, так и втором случае речь шла о решении частной компании выгодно продать собственные активы покупателю, который готов заплатить за них крупную сумму. Тем не менее соратники экс-президента проводят брифинги, настаивая на аннулировании сделки, как «наносящей ущерб государственным интересам Грузии».
Зачем российскому нефтяному гиганту вдруг понадобилось покупать вовсе не контрольный пакет акций Petrocas? Компания Давида Якобашвили владеет в Грузии не только самой разветвленной сетью бензозаправочных станций Gulf, но и крупнейшим нефтеналивным терминалом близ портового города Поти. Все последние годы, «Роснефть» использовала этот терминал для перегрузки нефти и нефтепродуктов в Армению. Судя по всему, в Москве решили усилить контроль над этой линией снабжения нефтепродуктами государства, только что вступившего в Евразийский экономический союз. Такой геополитический подход вполне укладывается в стратегию Кремля по выстраиванию новых и восстановлению прежних коммуникаций, связывающих РФ с Южным Кавказом. В частности, речь идет о восстановлении железнодорожного движения через Абхазию и строительстве Аваро-Кахетинской автотрассы из Дагестана в Восточную Грузию и далее в Армению. Линия по отгрузке нефтепродуктов – важное звено в обеспечении жизнеспособности Армении. В тбилисской прессе даже появились предположения, что «Роснефть» намерена купить контрольный пакет акций Petrocas, но вице-президент грузинской компании Нико Мчедлишвили в беседе с «Вестником Кавказа» опроверг эти сообщения: «Контрольный пакет акций по прежнему остается во владении Давида Михайловича Якобашвили».
Сумма сделки держится в секрете. Известно лишь, что переговоры о продаже контрольного или блокирующего пакета акций Petrocas Energy Group начались еще осенью 2013 года, когда Армения отказалась подписывать соглашение об ассоциации с ЕС, изъявила желание вступить в Таможенный союз России, Белоруссии и Казахстана, но тут же поставила перед российскими партнерами вопрос об «устойчивых коммуникационных линиях со странами Таможенного союза в условиях отсутствия общей границы».
Впрочем, в Тбилиси вся эта история рассматривается в совершенно ином ключе - как попытка российского гиганта (а по сути, самого российского государства) «прибрать к рукам важнейшие коммуникации и все черноморское побережье страны». Как считает один из лидеров партии Михаила Саакашвили «Единое национальное движение», член парламента Зураб Джапаридзе, сделка с Petrocas - только начало «большого процесса» и если сейчас не заставить власти аннулировать ее, «дальше у Москвы все может пойти как по маслу».
Оппозиция ссылается на то, что «Роснефть» активно работает в Абхазии, нарушая тем самым грузинский закон «Об оккупированных территориях». ачисто формальной точки зрения, это может стать аргументом для отказа регистрировать покупку и перераспределения акций. Но судя по первой реакции из правительственных кругов, премьер-министр Ираклий Гарибашвили пока не решается на столь радикальный шаг, поскольку в Москве это может быть воспринято как возвращение к временам президента Саакашвили с их конфронтационной логикой, а значит, «волевой срыв» сделки может привести к возобновлению российского эмбарго на грузинские товары.