Եթե Ռուսաստանում առաջիկա կիրակի տեղի ունենային նախագահական ընտրությունների Վլադիմիր Պուտինը կհաղթեր հենց առաջին փուլում: Այս մասին են վկայում «Լեւադա Կենտրոնի» անցկացրած հարցումների արդյունքները:
Ըստ այդմ, Պուտինի օգտին պատրաստ է քվեարկել հարցվածների 59 տոկոսն ընդհանուր առմամբ եւ 80 տոկոսն այն մարդկանց, որոնք արդեն կողմնորոշվել են իրենց ընտրության մեջ:
ՌԴ կոմկուսի առաջնորդ Գենադի Զյուգանովի օգտին պատրաստ են քվեարկել հարցվածների 7 տոկոսը, ՌԼԴԿ առաջնորդ Վլադիմիր Ժիրինովսկիի օգտին՝ 4 տոկոսը: Մեկական տոկոս վարկանիշ ունեն պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն, վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւը եւ ընդդիմադիր գործիչ Ալեքսեյ Նավալնին:
Երեք տարի անց Պուտինի վերընտրմանը կողմ է հարցվածների 57 տոկոսը: Յուրաքանչյուր 4-րդը նշել է, որ կցանկանար նախագահի պաշտոնում այլ անձի տեսնել:
Հարցումն անցկացվել է փետրվարի 20-23-ին, որին մասնակցել են 46 տարածաշրջանների 134 բնակավայրերի 1600 բնակիչներ:

Президент России Владимир Путин одержал бы победу в первом туре на выборах главы государства, если бы они состоялись в ближайшее воскресенье. Об этом, как сообщает в четверг, 5 марта, «Интерфакс»,  свидетельствует опрос «Левада-Центра».
За Путина, согласно данным исследования, готовы проголосовать 59 процентов граждан РФ в целом и 80 процентов из тех, кто уже определился с выбором. За лидера КПРФ Геннадия Зюганова готовы отдать голоса 7 процентов определившихся респондентов, за лидера ЛДПР Владимира Жириновского — 4 процента. По 1 проценту определившихся готовы поддержать главу Минобороны РФ Сергея Шойгу, премьер-министра Дмитрия Медведева и оппозиционера Алексея Навального.
За переизбрание Путина на пост президента через три года высказались 57 процентов респондентов. Каждый четвертый заявил, что хотел бы увидеть в этой должности другого человека. Затруднились с ответом 19 процентов опрошенных.
Опрос проводился 20-23 февраля, в нем участвовали 1,6 тысячи жителей 134 населенных пунктов 46 регионов. Статистическая погрешность не превышает 3,4 процента.