Չեխիան ծրագրում է Լեհաստանին 3.68 քառ. կմ տարածք փոխանցել, որպեսզի վերջ դնի 1950-ական թվականներին սկսված սահմանային վեճերին: Այս մասին գրում է «The Telegraph»-ը:
Իր որոշումը Պրահան բացատրել է «հյուսիսային հարեւանի հետ լավ հարաբերություններ» հաստատելու ցանկությամբ: Այժմ Չեխիան պատասխան է սպասում Լեհաստանից:
«Լեհաստանը հետ կստանա իր հողերը, սակայն ներկայում գործարքի բոլոր մանրամասները գաղտնի են պահվում, այդ պատճառով չեմ կարող որեւէ մեկնաբանություն անել»,- հայտարարել է Չեխիայի վարչապետ Բոգուսլավ Սոբոտկան:
Ավելի վաղ Լեհաստանը մերժել էր վիճելի հողերի փոխարեն նյութական փոխհատուցում տրամադրելու՝ Պրահայի առաջարկը:
Վերադարձվող տարածքների հստակ վայրը չի նշվում, սակայն չեխական լրատվամիջոցները հաղորդում են, որ խոսքը Չեխիայի հյուսիսային շրջանների վիճելի տարածքների՝ Մորավիայի եւ Բոհեմիայի մասին է:

Чехия планирует передать 3,68 кв.км территории Польше, чтобы покончить с пограничным спором, начатым в 1950-ые годы, сообщает  «The Telegraph».
Прага объяснила свое решение желанием поддержать «хорошие отношения с  северным соседом». Теперь Чехия ждет ответа от Польши.
«Польша  получит обратно свои земли, но в настоящее время все детали сделки конфиденциальны, поэтому я не могу  дать никаких комментариев», — заявил премьер-министр Чехии  Богуслав Соботка.
Ранее Польша отвергала предлагаемую Прагой материальную компенсацию за спорные земли.
Точное местоположение отдаваемых территорий не разглашается, но чешские СМИ сообщают, что речь идет о спорных территориях северных областей Чехии – Моравии и Богемии.