Վրաստանի ԱԳՆ-ն անհանգստացած է Հարավային Օսիայի եւ Աբխազիայի տարածքներում Ռուսաստանի կազմակերպած զորավարաժությունների կապակցությամբ։ Այս մասին ասված է վրացական արտաքին քաղաքական գերատեսչության պաշտոնական կայքում։
Վրաստանի ԱԳՆ տվյալներով՝ Ռուսաստանի հարավում զորավարժություններին մասնակցում է 2 հազար զինվորական եւ 500 միավոր ռազմական տեխնիկա։
«ԱԳՆ-ն իր անհանգստությունն է հայտնում եւ կոչ է անում Ռուսաստանին կատարել իր պարտավորություններն ու դուրս բերել զինված ուժերը Վրաստանի տարածքից եւ հանել վրացական տարածքների օկուպացիան»,- ասված է հայտարարության մեջ, տեղեկացնում է Gazeta-ն։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Ռուսաստանի Հարավային, Հյուսիսկովկասյան եւ Ղրիմի դաշնային շրջաններում, ինչպես նաեւ Հայաստանում, Հարավային Օսիայում եւ Աբխազիայում գտնվող ռուսական ռազմաբազաներում ՀՕՊ ստորաբաժանումների զորավարժություններ են ընթանում։

МИД Грузии обеспокоен проведением Россией военных учений на территориях Южной Осетии и Абхазии. Об этом сообщается насайте грузинского внешнеполитического ведомства.
По данным грузинского МИДа, на юге России в учениях принимают участие 2 тыс. военных, а также более 500 единиц военной техники.
«Министерство иностранных дел выражает свою глубокую озабоченность и призывает Россию выполнить свои обязательства, вывести вооруженные силы с территории Грузии и деоккупировать грузинские регионы», — говорится в сообщении, передает Gazeta.
Ранее сообщалось, что на юге России проходят военные учения подразделений ПВО, в которых принимают участие более 2 тыс. военнослужащих. Учения проходят на 12 военных полигонах, расположенных в Южном, Северо-Кавказском и Крымском федеральных округах, а также российских военных базах в Армении, Южной Осетии и Абхазии.