ՀՀ կառավարությունը կորոշի կոսմետիկ միջոցներ ներկրողների նկատմամբ հսկողության հարցը։ Այս մասին ապրիլի 29-ին խորհրդարանում հայտարարել է կառավարության աշխատակազմի ղեկավար, նախարար Դավիթ Հարությունյանը։
Որպեսզի ներկրողներին հնարավորություն տրվի իրացնել այն ապրանքը, որը գնվել է մինչեւ կոսմետիկայի վրա կնիքներ դնելու պահանջն ուժի մեջ մտնելը, 2014թ. ապրիլի 1-ից Ֆիննախը թույլ է տվել դիմել մատակարարին նույն ապրանքի համար նոր հաշիվ դուրս գրելու խնդրանքով, որից հետո հնարավոր կլինի վերահսկիչ կնիքներ ստանալ եւ օրինական ճանապարհով իրացնել ապրանքը։
«Խնդիրն առաջացել էր առանց փաստաթղթավորման կոսմետիկա ներկրող սուբյեկտների մոտ, որոնք հայտարարում են, որ իրենց մատակարարները փակվել են։ Իրականում իրավիճակը մի փոքր այլ է», պարզաբանեց Հարությունյանը։

YEREVAN. - Armenia’s government will settle the question on control over cosmetics importers, Minister - Chief of RA Government Staff Davit Harutyunyan announced in the Parliament Wednesday.
To enable the importers sell the goods, bought prior to the enforcement of cosmetics stamping requirement, since April 1, 2014 the Ministry of Finance has allowed to apply to the supplier with the request of getting new invoices for the same commodity. Afterwards it will be possible to get reference stamps and sell the goods lawfully.
The economic entities - who were importing cosmetics without documentation, and who are now stating that the suppliers have closed - are those who have faced the problem. However, the situation is a bit different on the ground, Harutyunyan said.