Երեւանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի հրավերով Երեւան ժամանած Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետ Գեորգի Պոլտավչենկոն եւ պաշտոնական պատվիրակության անդամները Երեւանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Կամո Արեյանի ուղեկցությամբ այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Հայոց ցեղասպանության մեկուկես միլիոն Սուրբ նահատակների հիշատակին։
Երեւանի քաղաքապետարանի մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ պատվիրակությունը ծաղկեպսակ է դրել հուշահամալիրում եւ ծաղիկներ խոնարհել անմար կրակի մոտ։
Այնուհետ հյուրերն այցելել են Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ, ծանոթացել ցուցադրությանը։ Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետ Գեորգի Պոլտավչենկոն թանգարան-ինստիտուտին է հանձնել փաստաթղթեր, որոնցում պատմական փաստեր են վավերագրված Ցեղասպանությունից փրկված հայերին Պետրոգրադում ցուցաբերած օգնության մասին։
«Շատ հայեր են ապաստան գտել Սանկտ Պետերբուրգում, այն ժամանակ Պետրոգրադում, առհասարակ Ռուսաստանում։ Անգամ հատուկ ընկերություն էր ստեղծվել՝ անհրաժեշտ օգնությունը համակարգելու համար»,- նշել է Գեորգի Պոլտավչենկոն։
Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետը նաեւ գրառում է կատարել պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում։
ՀՀ ԳԱԱ Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրենի տեղակալ Սուրեն Մանուկյանը Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետ Գեորգի Պոլտավչենկոյին է նվիրել «Русские и армяне в годину испытаний. 1915 год. Да хранит Господь армян.» («Ռուսներն ու հայերը փորձությունների տարում. 1915 թվական։ Աստված պահապան հայերին։») գրությամբ արծաթե հուշամեդալ, որը թողարկվել է 1916 թվականին, Պետրոգրադը Հայոց ցեղասպանության տարիներին ղեկավարած նահանգապետի կողմից։

YEREVAN. – Governor Georgy Poltavchenko of Saint Petersburg, Russia, and the official delegation members, who have arrived in Armenia’s capital city of Yerevan at the invitation of Mayor Taron Margaryan, paid a visit to the Armenian Genocide Memorial.
The delegation paid tribute to the 1.5 million holy martyrs of the genocide by laying a wreath to the Genocide Monument and placing flowers before the Eternal Flame, informed the press service of Yerevan Municipality.
Next, the guests toured the Armenian Genocide Museum-Institute. In addition, Poltavchenko presented to the museum-institute documents containing historical facts about the assistance which Armenians who survived the genocide had received in Saint Petersburg, which was called Petrograd at the time.
The governor of Saint Petersburg also signed the museum-institute guestbook.
And the deputy director of the Armenian Genocide Museum-Institute, Suren Manukyan, presented to Georgy Poltavchenko a silver medal, which was issued in 1916 by the governor of Petrograd during the years of the Armenian Genocide.